tuz_saglik_mkle.bebeksayfasi.com’un bu yazısında okuyacağınız beslenme önerileri, uzmanların görüşlerinden derlediğimiz bilgileri içeriyor. Aslında büyük ihtimalle ilk kez duyacağınız bilgiler değil, ama göbek eritmek, karındaki şişkinliği indirmek için mutlaka uygulamanız gerekenler…
Tuza hayır deyin
Tuzlu yemeklerin vücudunuza ekstradan ortalama 1300 gram kadar sıvı birikimine, yani ödeme yol açtığını, bunun da karında şişkinlik anlamına geldiğini biliyor musunuz? Yiyeceklerin etiketlerini kontrol ederek su tutan gıdalardan uzak kalmalısınız. Vücuda günde sadece 6 gram ve altında tuz alımının yeterli olduğunu unutmayın. Ayrıca muz, ceviz, bakliyat ve kurutulmuş meyve gibi potasyum yönünden zengin gıdaları tüketerek vücudunuzun sıvı dengesini düzenlemeye yardım edebilirsiniz.
Probiyotik tüketiminizi artırın
Probiyotikler, sindirim sistemimizde yaşayan yararlı bakterilerdir. Yiyecekleri sindirmemize yardım eder ve karındaki şişkinliği önler. Probiyotiklerin hangi yiyecekler olduğunu öğrenmek için Probiyotik nedir? Probiyotiklerin yararları nelerdir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Adet öncesi sendroma hazırlanın
Regl olmadan bir hafta önce karnınızda şişkinlik oluyor mu? Eğer yanıtınız “evet” ise bunu önlemek için uzmanların önerisi, regl dönemi öncesinde kalsiyum tüketimini artırmak. Günde iki-üç porsiyon kadar kalsiyum yönünden zengin gıda almak gerekiyor. Mesela 200 ml süt, bir miktar yoğurt ve bir parça peynir… Diğer kalsiyum kaynaklarını öğrenmek için Kalsiyum nedir? Kalsiyum minerali ne işe yarar? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Tatlandırıcıyı bırakın
Çoğu kişi yiyeceklerde ve içeceklerde tatlandırıcı kullanıyor. Fakat tatlandırıcı kullananların yüzde 40 kadarı bu tatlandırıcıları sindiremiyor. Dolayısıyla tatlandırıcılar gaz oluşumuna yol açmak ve rahatsızlık vermek üzere bağırsaklarda kalıyor. Bunun yerine hiç şeker kullanmamaya çalışın.
Yavaş yiyin
Ağzınıza attığınız her lokmayı 10 kez çiğnemek, daha az hava yutmanız ve sindiriminizin daha iyi çalışması anlamına gelir. Hızlı yemek, aynı zamanda daha fazla miktarda yemek yemenize de yol açar. Beyninize tokluk mesajının ulaşması 20 dakikayı alır. Dolayısıyla bu süre dolmadan hızla yeme halindeyseniz, aslında sizi doyuracak miktarın çok üstünde yiyorsunuz demektir.