Gebelerde bulantıyı azaltmak için nasıl önlem alınabilir?

Gebelik veya hamilelik döneminde olan bulantıyı önlemede sık ve azporsiyonları tercih etmek, düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı diyeti tercih etmek yararlıdır. Daha şiddetli bulantısı olan ve hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan vakalarda Meclizine, Metoclopramide veya promethazine gibi ilaçlar kullanılabilir. Hiperemezis gravidarum her 1,000 gebelikte 3-10 sıklıkta rastlanır. Bulantı, karın ağrısı, % 5 gibi kilo kaybı, karaciğer enzimlerinde yükseklik gibi belirtileri vardır.

Gebelerde reflüyü azaltmak için nasıl önlem alınabilir?Gebelik veya hamilelik döneminde olan reflüyü azaltmak için az ve sık porsiyonlarla yemek, yatak başını kaldırmak, eğilmeden kaçınmak, yatmadan önceki üç saat içinde gıda alımını kesmek yarar sağlar. Bu önlemler yeterli olmazsa, antiasit ilaçlar, sukralfat, simetidin, ranitidin, famotidin ve lansaprazol grubundan ilaçlar kullanılır.

Gebelerde kabızlığı önlemek için ne önlemler alınabilir?Hamilelikte kabızlık ile mücadelede bol lifli diyet, aktivitenin arttırılması ve Kegel egzersizleri yararlıdır. Günde 10 bardağın altına düşmemek kaydı ile su tüketmek, bol lifli ve posa bırakan gıdaları tercih etmek yarar sağlar. Düzenli ve kısa yürüyüş ve sporun ciddi katkıları vardır. Bu amaçla suda eriyen gıda olan sebzelerin ve suda erimeyen gıda olan baklagillerin (bakla, nohut, fasulye, bezelye ve mercimek) dengeli olarak tüketilmesinde yarar vardır.

Uygunsuz kullanılırsa kabızlık ilaçları (laksatifler) hem anneye ve hemde bebeğe zarar verebilir, bu nedenle doktorunuza danışmadan bu tür ilaçları kullanmayınız. Gebelerde kabızlık ile mücadelede sodium docusate türü ilaçlar kullanılabilir, ancak Castor yağı ve mineral yağlar kullanılmamalıdır.Gebelikte hemoroid durumunda ne önlemler alınabilir?Öncelikle, mutlaka hemoroid durumunda bir Genel Cerrahi Uzmanı’na muayene olmanız gerekir. Ağırlıklı olarak makat bölgesi ve bağırsak sorunları ile ilgilenen bölüme proktoloji, koloproktoloji veya kolorektal cerrahi adı verilir.