hamilelikte temizlikGEBELİKTE KULLANILAN TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GÜVENLİ Mİ?

Ev işlerinde veya işte kullanılan bazı temizlik ürünleri hamile kadınlar için zararlı olabilir. Bazı kimyasallar nefes almayla içine çekildiği zaman, yutulduğu zaman veya deriye nüfus ettiği zaman hamile bir kadın için zararlı etkiler gösterebilir. Bu kimyasallara uzun sürelerle maruz kalmak anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir.

Gebelikte temizlik ürünlerinin riskini azaltmak için

Ev temizliğinde kullanılan kimitemel temizlik ürünleriyüksek derecede toksik maddeler içerebilir. Bu tür temizlik ürünlerini alırken ve kullanırken etiketini dikkatlice okumak gerekir. Böylelikle zararlı kimyasallara maruz kalma riski azaltılmış olur.

Bazı temizlik ürünleri solvent maddesi içerebilir. Solvent tehlikelidir ve kaçınmak gerekir. Amonyak ve klor maddeleri ise büyük ihtimalle bebeğe zarar vermez. Ev işi yaparken kimyasal madde riskine karşı eldiven kullanmak ve maske takmak önemli bir önlemdir. Ev içinin de iyice havalandırılması gerekir. Böylelikle mide bulantısını twetikleyen kimyasal kokulardan da kaçnılmış olunur.

Klor ve amonyak maddeleri ise asla birbiriyle karıştırılmamalıdır. Çünkü bu karışım yüksek düzeyde zehir etkisi yapabilir ve ölümcül olabilir.

Solventlermaddeleri çözmek için kullanılan güçlü kimyasallardır. Alkol, yağ çözücüler ve boya incelticilerde yaygın bir şekilde solvent maddesi kullanılır. Solventler hem hamile kadınlar hem de anne karnındaki bebek için tehlikeli olabilir. Bundan dolayı solvent içeren ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekir.

Riske karşı ev içinin oldukça iyi havalandırılması ve ev işlerinde uygun koruyucu eldiven gibi şeylerin giyilmesi, maske takılması gerekir. Bu tür kimyasalların olduğu yerde yemek yemekten de kaçınmak gerekir.Ev yapımı veya doğal temizleyiciler hem anne hem de anne karnındaki bebek için tehlikeli olmadığı sürece kullanılması en güvenli olanıdır.