Kanada’ da Montreal Üniversitesi, tarafından yapılan bir araştırmada gebelik sürecinde kullanılan antidepresanların gebelik dönemindeki komplikasyon oluşma riskini artırdığı tespit edildi. Araştırma sonuçları İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisinde yayınlandı.

apılan araştırmada gebelikte alınan antidepresanların yüksek kan basıncında artış eğilimi görülmesine yol açtığı belirlendi.

Araştırmacılar preeklampsi olarak nitelendirdikleri bu durumun hem annede hem de anne karnındaki bebekte zarlı olabileceğini belirttiler.

Uzmanlar antidepresanlar gibi diğer tüm ilaçların da mutlaka hekim kontrolünde ve tavsiyesiyle alınması gerektiğinin altını çiziyorlar. Ayrıca gebelik öncesi antidepresan kullanan kadınların gebelik öncesinde bunu mutlaka hekime danışmaları gerektiği de vurgulanıyor.

Araştırma kapsamında gebelik sürecinde yüksek kan basıncı sorunu yaşayan ve gebelik öncesinde yüksek kan basıncı sorunu yaşamayan 1200 daha fazla kadının sağlık kayıtları tutuldu. Bu kayıtlar 12.000 den fazla sağlıklı kadının bilgileriyle karşılaştırıldı.

Sonuçlara göre gebelik sürecinde antidepresan alan kadınlarda yüksek kan basıncı gelişim riski diğer kadınlara göre %60 daha fazla bulundu.

Araştırmacılar gebelik döneminde preeklampsiye ( gebelikte görülen yüksek tansiyon ) yol açabilecek birçok faktörün olduğunu da vurguluyorlar.