3 aylık gebelikte kabızlık


Gebelikte kabızlık nedenleri nedir?

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadıkları sorunlardan birisi de kabızlık problemidir. Gebelikte görülen kabızlık sorununun en temel nedeni gebelik hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatarak bağırsakların normal çalışmasını engellemesidir. Diğer nedenler ise hareketsiz bir gebelik dönemi, az su içmek, lif yönünden zengin besinleri almamak ve kullanılan ilaçlar olarak sıralanabilir.

Gebelikte kabızlık belirtileri

Gebelikte kabızlık sorunu belirtilerinden birisi gün içinde normalden daha az tuvalete gitmektir. Anne adayı kabızlık durumunda katı dışkısını zor yapar. Katı dışkısı ayrıca kuru gelir.

Gebelikte kabızlığa karşı çözümler

1. Gebelikte kabızlık sorunu yaşayan bir anne adayı öncelikle gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmemelidir. Beslenme konusunda lif yönünden zengin besinleri tercih etmelidir.

2. Gebelikte kabızlık sorunna karı kepekli besinler ve baklagiller ( kuru fasulye ve bezelye ) mutlaka tüketilmelidir. Meyvelerden de kayısı ve incir kabızlık sorunu yaşayan anne adaylarının tüketebileceği meyvelerdendir. Gelen katı dışkıyı bekletmemek ve hemen tuvaleti yapmak da önemli bir husustur.

3. Gebelikte kabzılık sorunu yaşayan anne adayı bu sorunu çözmek için düzenli olarak egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidir. Hareketlilik bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca hekim tarafından bir sakınca görülmez ise bitkisel çaylar da içilebilir. Mesela rezene ve papatya çayı kabızlık sorununu çözmede faydalı olabilecek bitkisel çaylardır.

4. Kahve de gebelikte kabızlığı artırabilecek bir içecektir. Ayrıca kola gibi gazlı içecekler de gebelikte kabızlık sorunu yaşatabilir. Kabızlık sorunu yaşayan bir anne adayı sıvı ihtiyacını karşılarken suyun yanında diğer sıvılardan da ( çorba v.b. ) almayı ihmal etmemelidir.