Gebelikte hazımsızlık oldukça rahatsızlık verici olabilir. Fakat iyi bir diyet hazımsızlığı azaltabilir. Gebelik hormonları bazen hazımsızlık olasılığını artırır. Hazımsızlığa yol açabilecek, hazımsızlığı tetikleyebilecek besinleri bilmek ve bunlardan uzak durmak hazımsızlığı ve bundan kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir. Aşağıdaki diyet önerileri gebelikte hazımsızlığı azaltmak için faydalı olacaktır.

1. Ne zaman, ne yendiği ve ne kadar yendiği hazımsızlığın şiddetini etkileyebilir. Gün içinde 6 öğün yemek tavsiye edilen öğün sayısıdır. Öğünlerde mideyi çok fazla doldurmamak gerekir. Ayrıca yemekleri yavaş yemek de gerekir. Hazımsızlık sorununa karşı yatmadan 2 – 3 saat evvel yeme ve içmeyi kesmekte fayda vardır.

2. Gebelikte hazımsızlığa yol açabilecek yağlı besinler, kafein, soğan, turunçgil meyveleri, domates ve sarımsaktan uzak durmakta fayda vardır. Soslu besinler de hazımsızlığı artırır.

3. Yemeklerde çok fazla su ve diğer sıvıları içmekten kaçınmalıdır. Sıvı alımlarını ağırlıklı olarak öğün aralarında yapmalıdır.

4. Gebelik boyunca sağlıklı bir kiloda kalma da önemlidir. Aşırı kilolar karın bölgesine ekstra baskı uygulayarak hazımsızlık riskini artırır.