Gebelikte epilepsi nedenleri

Epilepsi nörolojik bir rahatsızlıktır. Vücuttaki istemsiz kasılmalar ve bilinç kaybıyla kendini gösterir. Gebelik döneminde en çok görülen nörolojik rahatsızlıklardan birisidir. Epilepsiye yol açan faktörler genelde; bebeğin doğumda oksijensiz kalması, beyin tümörleri, çeşitli enfeksiyonlar, felç ve beyin travması gibi faktörlerdir.

İstatistik verilere göre gerçekleşen 1000 doğumdan 3 tanesi epilepsi hastası olan kadınlara aittir. Yine eldeki verilere göre hamile kadınların ortalama olarak sağlıklı bebek dünyaya getirme oranı %98 iken, bu oran epilepsi hastası hamilelerde ortalama %95 civarlarındadır.

Epilepsi ( Sara ) rahatsızlığı olan hamile kadınlar da gerekli önlemler ve gerekli tıbbi bakım koşulları sağlandığı sürece gebelik döneminde önemli sorunlar yaşamazlar ve çok büyük oranda sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedirler.

Gebelik döneminde epilepsi hastası olan anne adayını en çok etkileyen durum epilepsiden dolayı mide bulantıları ve kusma şikayetinin fazla olmasıdır. Bir de epilepsi yani sara krizlerini önlemek için kullanılan ilaçlar kimi zaman bebekte sakat doğumlara da yol açabilir.

Tabi bu durum gebelik öncesinde ve gebelik döneminde epilepsi olan anne adayına gebeliği daha az etkileyebilecek daha uygun ilaçlar verilerek kontrol altına alınabilir. Fakat anne için oldukça önemli olan ve mutlaka alınması gereken bir ilaç var ise buna devam edilir. Aksi halde özellikle bebek için risk düzeyi daha fazla olacaktır. Önemli bir konuda kullanılan ilaçlar mutlaka hekimin önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Epilepsi hastası anne adaylarının tedavisi ve kontrollerinde kadın doğum hekimin yanında nöroloji uzmanı bir hekimde görev alır.