gebelikte diş sağlığı

hamilelikte gebelikte diş sağlığı gebelikte diş eti problemleri hamilelikte diş ağrısı ve bakımı anne adayları için diş bakım tavsiyeleri


Sadece anne adaylarımız için değil, herkes için diş sağlığı çok önemli bir konudur. Ne yazık ki pek çok insan diş sağlığı bozulana kadar dişlerini farketmez umursamazlar. Diş sağlığı bozulmadığı bazı durumlarda da hassas bir konu olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi gebeliktir. Çünkü gebelikte görülebilecek diş problemleri anneyi olduğu kadar karnındaki bebeği de olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden diş bakım ve kontrollerini gebelik boyunca düzenli olarak yapmak uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Diş sağlığını korumadaki bilinen en iyi yöntem dişlere düzenli bakım uygulamaktır. Diş hekimi kontrollerinde de dikkatli olmak gerekir. Diş hekimin vereceği ilaçları ve bakım için önereceği tavsiyeleri kadın-doğum hekiminizle de koordineli olarak yapmakta fayda vardır.

Bazen gebe kadınlarda diş eti rahatsızlıları ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve enfeksiyon veya başka sorunlar görülebilmektedir. Bu durumda eğer diş hekiminiz herhangi bir tıbbi müdahale önerirse bu konunun da kadın doğum hekimiyle görüşülüp fikrinin alınması gerekir.Gebelik sürecindeki diş ve diş eti tedaviler ayrı bir dikkat gerektirir. Uzmanlar özellikle gebeliğin ilk birkaç ayı için ağır bir müdahale gerektiren bir diş ve diş eti tedavisi önermezler. Sonraki aylarda ise yine kadın doğum hekimiyle koordineli olarak diş tedavileri yapılabilir. Hamile kadının uzun süre sırt üstü yatmasını gerektiren diş tedavileri de olumsuz etkiler yapabilir. Bu durumda plasentaya kan akışı yavaşladığı için anne karnındaki bebek olumsuz etkilenebilir.