hamilelikte batıl inançGEBELİKTE D VİTAMİNİ İHTİYACI

Gebelik döneminde neden D vitaminine ihtiyaç duyulur?Gebelik döneminde D vitamini vücutta yeterli düzeyde kalsiyum ve fosfor sağlanması için gereklidir.Kalsiyumve fosfor bebeğin kemiklerin ve dişlerin gelişimine yardımcı olur.

Gebelik dönemindeki D vitamini yetersizlikleri bebeğin gelişimini sekteye uğratabileceği gibi iskelet sisteminde sorunlara da yol açabilmektedir. Ayrıca bebeğin daha düşük ağırlıkta doğmasına neden olabilir.

Yapılan araştırmalar gebelik dönemindeki D vitamini eksiliğinin bebeklerde raşitizm, normal dışlı kemik gelişimi ve fiziksel gelişim geriliği gibi sorunlara da yol açtığını ortaya koymuştur.

D vitamini bebeklerin gelişimini doğrudan etkileyebildiği gibi doğduktan sonraki yaşamında da etkilerini gösteren bir vitamindir. Dolayısıyla anne adaylarının gebelik döneminde yeterli düzeyde D vitamini almaları oldukça önemlidir.

Avustralya’da yapılan bir araştırmada ise gebeşlik dönemindeki D vitamini eksikliğinin bebek doğduktan sonra dil gelişimini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır.

D vitamini eksikliği anne adayında gebelik dönemin mdepreeklampsi gibi gebelik komplikasyonlarına yol açabilmektedir.

Gebelikte yeterince D vitamini alınmadığı zaman anne adayında kas ağrıları, güçsüzlük, kemiklerde zayıflık, yumuşama ve kırılma görülebilmektedir.

Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Hamile kadınlar için günlük D vitamini ihtiyacı 5 mcg’dır ( 200 IUs ). Ayrıca yeterince güneş ışığından da faydalanmak gerekir. Çünkü güneş ışığı da D vitamini kaynağıdır.