Gebelik döneminde hormonal değişimlerin etkisiyle ciltteki yağlanma, kuruma, çatlama artar. Zaman içinde çeşitli cilt sorunları oluşmaya başlar. Gebelik boyunca yaşanabilecek cilt sorunlarını en aza indirmek için aşağıdaki önlemlerin alınması faydalı olacaktır.

1. Gün içinde bol bol su içmeye gayret göstermelidir. Su hem ciltteki kapanan gözenekleri açar hem de vücut içindeki zararlı maddeleri temizler. Zararlı maddelerin vücuttan atılması cilde de olumlu katkı sağlar.

2. Gün içinde 3 defa uygun bir temizleyici ile yüzü temizlemek gerekir. Ciltteki gözenekleri tıkayacak şekilde makyajdan ve kremlerden uzak durulmalıdır.

3. Bazı hamile bayanların cildi diğerlerine göre daha kuru ve kaşıntılı olabilmektedir. Bunun için de uygun bir nemlendirici kullanılabilir. Nemlendiricileri banyo sonrasında kullanmak daha iyi etki sağlayacaktır.

4. Banyo yaparken sabun kullanılmamalıdır. Sabun cildi kurutabilir. Ayrıca sık sık banyo yapmaktan da kaçınmak gerekir.

5. Gebelik dönemimde cildin gerginleşebileceği zamanlar da olur. Cildin gerginleşmesi ciltte çatlakların da oluşmasına sebebiyet verir. Bazı kadınların ciltleri diğerlerine göre daha hassas bir yapıya sahip olabileceği için, gebelik döneminde çatlaklara daha fazla maruz kalabilirler.

Çatlak oluşumuna karşı özellikle risk teşkil eden karın, kalça, göğüs ve baldır bölgelerine masaj yapmak oldukça faydalı olacaktır. Masaj yaparken badem yağı veya nemlendirici bir krem kullanılabilir.

6. Odanın mümkün olduğunca havasının nemli kalmasını sağlamak da yarar sağlar.

7. Gebelik döneminde kimi kadılarda mantar vakaları ( özellikle genital bölgede ) da görülebilir. Bunun için özellikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Mantar enfeksiyonlarına karşı bol su içilmeli, et, balık, meyve ve bakliyatlardan beslenmeye önem verilmelidir. Ayrıca genital bölgede sabun ve deodorant kullanılmamalıdır.