gebelikte çatı muayenesi

gebelikte çatı darlığı normal doğuma karar verme çatı muayenesi kontrolü kanama olur mu çatı muayenesi bebeğe zarar verir mi çatı muayenesi kaçıncı hafta yapılmalı muayene nedir muayene nedir kısaca rektal muayene nedir


Gebelikte çatı muayenesi 37. haftadan sonra annenin pelvis kemiklerinin diğer adıyla çatı kemilerinin yani doğum yolu veya kanalının değerlendirilmesi için kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Kadın doğum uzmanının çatı kontrolüne göre doğum yaklaşmadan önce normal doğum esnasında oluşabilecek riskler değerlendirilir. Farklı sağlık nedenlerinden dolayı doğumun sezaryenle gerçekleşeceği kesin olan bir anne adayında çatı muayenesine çok gerek yoktur, örneğin daha önce sezaryen olmuş veya bebeğin eşi doğum yolunu kapatıyorsa veya ikiz, üçüz gebelik gibi durumlarda çatı kontrolü çok gerekli değildir.

Çatı Muayenesi Nedir, Nasıl yapılır?
Çatı muayenesi normal jinekolojik muayene masasında ve aynı şekilde jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. Doktor iki parmağı ile çatı kemiklerinin durumunu değerlendirir. Bebeğin kilosu ile doğum yolunun darlığını – genişliğini kıyaslayarak normal doğum mümkün olabilir mi diye genel bir inceleme yapar. Doğum başlamadan önce gebeliğin son haftalarında yapılan çatı muayensinde rahim ağzı kapalı olduğu için bebeğin kafasına veya diğer organlarına temas edilemez.

Çatı Darlığı Nedir, Neye Neden Olur?
Eğer pelvik muayenede çatı darlığı (pelvik darlık) olduğuna yani doğum yolunun normal doğuma imkan veremeyecek kadar dar olduğuna karar verilirse normal doğum hiç denenmeden sezaryen ameliyatı planlanır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz, yani çatı muayenesi her zaman doğum şeklini kesin belirleyemeyebilir bu durumda normal doğum denenir ve doğumun ilerlemesi esnasında yapılan muayeneler ile daha net karar verilebilir.