hamilelikte beslenme ve kiloGEBELİK VE ANEMİ

Uzman Diyetisyen Işın Sayın gebelikte anemi ( kansızlık ) sorununa karşı nasıl beslenmek gerektiği ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Gebelik, kadının fizyolojik, psikolojik ve bedensel olarak değiştiği bir süreçtir. Aynı bedeni, iç organları ve her şeyi iki kişi paylaşırsınız. Bebeğin kesesi büyür, bebek ve rahim de büyür. Doğal olarak kan hacmi artar.

Kanda hemoglobin yapımında kullanılan demire ihtiyaç çok artmıştır. Bitkisel besinlerle vücuda alınan demir; yeşil bitkiler, üzüm, pekmez, kuru bakliyatlarda bulunur. Ancak kan yapımında kullanılamaz, yani hemoglobinin yapısına yerleşemez. Bu nedenle bitkisel demir, “hem olmayan demir” olarak anılır. Bu nedenle gebelikte asla, pekmez çeşitlerine dokunmayın. Boşuna şeker yüklenmeyin. Böylece gebelikte diyabet riskini durduk yerde tetiklemeyelim.

Bu tip demiri içeren kan yapar sanılan, bitkisel demir; C vitamini ile bir araya gelirse, “kan yapar” denilebilir, çünkü hayvansal besinlerde bulunan demire dönüşür ve hemoglobinin yapısında yer alır.

“Hem demir” hayvansal kaynaklı besinlerde doğal olarak bulunur. En yoğun kaynakları, kırmızı et, karaciğer ve yumurtadır. Hemoglobinin yapısında yer alması için C vitaminiyle bir araya gelmesine ihtiyaç yoktur.

Her iki demir kaynağının da; hemoglobinin yapısında yer almasını engelleyen, gebelikte kansızlığı arttıran sebeplere de dikkat etmekte fayda var. Çok sevdiğimiz çay ve kahve artık daha riskli… Çaydaki fitat ve teinler, kahvedeki kafein, demirin idrarla atılmasına neden oluyor. Çayı ıhlamur renginde olmak şartıyla günde 2-3 bardaktan fazla asla tüketmeyin. İçine limon dilimi attığınızda, C vitamini kendini feda eder, fitat ve teinlerle kendisi kucaklaşır ve idrarla atılır. Böylece demirin idrarla atılmasını engeller. Ancak kahvede, kafeinsiz olarak satılan ve bol sütlü tüketilecek kahveden başka seçeneğimiz yoktur. Gebelik döneminde kafeinsiz kahvede günde 1-2 tatlı kaşığını geçmemeniz önerilir.