Bu makalede;Gebelik testi nedir?Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

Gebelik testini nasıl yapmalıyım?Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?Evde yapılan gebelik testini, adet tarihinizin gecikmesinden 1 hafta sonra yaparsanız daha doğru ve güvenli sonuç alabilirsiniz. Gebelik testini yapmak için 1 haftadan daha erken davranırsanız, genellikle testin sonucu hormonlarınız tam gelişmediğinden dolayı size doğru bir yanıt veremeyecektir. Özellikle adetinizin gecikmesinden 10 gün sonra yaptığınız gebelik testi, doğru uyguladığınız takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç verir.

Gebelik testini, sabahın erken saatlerinde, ilk tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiğiniz zaman uygulamanız, doğru sonuç alma oranınızı artıracaktır.Burada unutulmaması gereken bir nokta da, özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı hala devam ediyorsa jinekoloğunuza başvurmalısınız.

Gebelik testini nasıl yapmalıyım?

Eczaneden gebelik testi aldığınızda, kutunun içerisinde testi nasıl uygulamanız gerektiği ile ilgili açıklayıcı bir prospektüs bulunmaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi testi yapmak için en doğru zaman sabahtır. Sabah kalktığınızda ilk idrarınızı temiz bir kaba yaptıktan sonra test çubuğuna damlatmalısınız. Bazı gebelik testleri, test çubuğunu idrar akışına doğru tutmanızı isteyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, testin yönlendirmelerini dikkatle okuyarak, doğru şekilde uygulamanızdır.İdrarınızı teste damlattıktan sonra, yaklaşık 5 dakika içerisinde test sonuç verecektir. Eğer test çubuğunun üzerinde tek çizgi var ise sonuç negatiftir, bu hamile olmadığınız anlamına gelir.Eğer silik bir şekilde çift çizgi görüyorsanız. Bu hamile olma ihtimaliniz olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda 2-3 gün bekleyip tekrar idrar testi yapabilirsiniz. Ancak sonucu hemen öğrenmek istiyorsanız, kan tahlili yaptırabilirsiniz.Eğer çift çizgi net bir şekilde gözüküyorsa bu hamile olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda öncelikle müjdeyi vermek üzere eşinizi, sonrada jinekoloğunuzu aramanızı öneririz.