hamile beslenmeGEBELİK ÖNCESİ DOĞRU BESLENME

Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız gebelik öncesinde vücudunuzu buna iyi hazırlamanız gerekir. Gebeliğe iyi başlamanın yollarından birisi de gebelik öncesinde doğru besinleri tüketerek vücudu gebeliğe hazırlamaktır.

Gebelik öncesinde folik asit alımına başlayın.

Folik asit alımı gebelik öncesindeki diyetinizin en önemli unsurlarından birisidir. Folik asit folat olarak da bilinir ve embriyonun uygun gelişimi için gereklidir. Gebelik öncesinde 1 ay öncesinde almaya başlamalı ve gebeliğin ilk 3 aylık dönemi boyunca almaya devam etmelisiniz. Folik asit alımının bebeğinizde oluşabilecek bir nöral tüp bozuklukları riskini %50 – 70 oranlarında azaltmaktadır. Günlük 400 mikrogram folik asit alın. Folik asit içeren besinlerden de yeşil yapraklı sebzeler, avokado, fıstık, zenginleştirilmiş tahıllar, ekmekler ve portakal suyu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin.

Gebelik öncesinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmeye başlamanız gebelik döneminde size oldukça yardımcı olacaktır. Besin değeri yüksek gıdaları, vitamin ve mineralleri alın. Protein düzeyi yüksek besinleri tercih edin.Yağlı, katkılı ve şekerli besinlerden kaçının. Doğal beslenin. Organik gıdaları tercih edin.

Pestisit içermeyen besinler alın. Hormon içermeyen süt ve süt ürünlerini arayın.

Bazı besinlerden mutlaka kaçının.

Gebelik öncesinde ve gebelikte yemeniz gereken besinler olduğu gibi kaçınmanız gereken besinler de bulunmaktadır.

Çiğ veya az pişmiş balıkları, kabuklu deniz ürünlerini, yumurtayı, kırmızı eti ve kümes hayvanlarını yemeyin. Bu besinlerin iyi pişmiş olmalarına dikkat edin.