danişmaGebelik öncesi danışmanlık ile aşılmaya çalışılan komplikasyonların tespiti için incelenmesi gereken konular sadece hastalıklar değildir.

Diğer etkenlerin de incelenmesi ve iyi analiz edilmesi gerekir.

Kullanılan İlaçların Tespiti

Gebelikten önce akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan isotretinoin (Accutane), yüksek derecede teratojenik olduğundan kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilaç yüz ve beyinde, kalp damarlarında %20 oranında malformasyonlara neden olabilir.

Gebe kalmaya engel olandoğumkontrol ilaçları ile implantların fetüs üzerine herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilmediği halde,gebelik planlandığında bu ilaçların kesilmesi, implantın çıkartılmasını takiben bir adet siklusu bekledikten sonra gebe kalmaları tercih edilir.

Vaginal uygulanan sperm öldürücü jeller ya da fitillerin fetus üzerinde olumsuz etkisi tespit edilmemiştir.

Epilepsi nedeniyle antikonvülsan ilaç kullanan kadınların en az iki yıl nöbet geçirmedikleri kanıtlandıysa bu ilaçlar kesilmelidir. Eğer bu ilaçlar kesilemiyorsa en az yan etkisi olan ilaç tercih edilmelidir.

Gebelik Öncesi Beslenme Durumu

Çok düşük ve çok yüksek kilolu kadınlar gebelikte risk altındadır.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kutlugül Yüksel sadece aşırı kilolu kadınların değil aynı zamadan çok düşük kilolu kadınlarında gebelikte riskli altında olduğunun altını çiziyor.

Gebelikten önce ve sonra folik asit kullanımı, fetüste nöral tüp defekti (NTD) olarak bilinen omurganın çeşitli kısımlarında açıklık olma riskini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu gebe kalma yetisi olan tüm kadınlar günde 0.4 mg. folik asit kullanmalıdır.