gebelikte miyomOlgun dişi yumurta hücresi ile erkeğin sperm hücresinin kadının tüplerinde birleşmesi ile (döllenme) gebelik başlar. Döllenmiş yumurta (zigot) hormonal etki ile uygun hale gelmiş rahim iç duvarına (endometrium) tutunur. İmplantasyon olarak tanımlanan bu olayı takiben zigottan bebek ve bebeğin eşi (plasenta) gelişir.Erken gebelik belirtileriBeklenen adetin gecikmesi: En sık rastlanan gebelik belirtisidir. Bazı kadınlar gebeliğe rağmen adet görebilirler, ancak bu adet genellikle normalden daha kısa ya da az olur.

  • İmplantasyon kanaması: Bazı kadınlarda gebeliğin en erken belirtisi lekelenme şeklinde kanama ve kramp tarzı karın ağrısı olabilir.Memelerde şişkinlik ve hassasiyet:Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde görülür.Meme başlarında (areola) koyulaşma, göbek çevresi, koltuk altı gibi bölgelerde deri renginde koyulaşma, yüzde lekelerin oluşması.Sabah bulantıları, kusma, aşerme, kokuya tahammülsüzlük: Sıklıkla gbeliğin 2-8. haftaları arasında görülür.Halsizlik, uykuya meyil ve yorgunlukBel ve baş ağrıları
  • Sık idrar yapma: Genellikle 6-8. haftalarda görülür.Vajinal akıntıda artma: Akıntı yumurta akı kıvamında ve kokusuzdur.

Evlilik hayatında, üreme ve doğum kontrolü konuları sürekli gündemdedir. Evliliğin başlangıcında eşler daha ne olduğunu anlamadan, gebeliğin bazen hoş bazen sıkıntılı belirtileriyle karşılaşabilirler. Bazen de arzulanan hamilelik gecikir, hastanelerde testler, tetkikler ve ilaçların, hatta ameliyatların sıkıntılarına katlanılır. Bazen de gebeliği önlemek için türlü çabalar gösterilir.

Üreme İçin neler Gereklidir?

Erkekte normal sayıda ve özellikte sperm üretimi, Sperm kanallarının açık ve yeterli fonksiyonu, Kadında yumurta hücresi üretimi, Kadında yumurtayı ileten tüplerin açık olması, Yumurtlama günlerinde cinsel ilişki, Sperm ve yumurtanın buluşması ve döllenme, Döllenmiş yumurtanın yerleşmesine uygun rahim fonksiyonu, Döllenmiş yumurtanın, rahme yerleşip embriyo ve fetus (cenin) halini alışı, Gelişimini tamamlamış bebeğin doğumu.