havuç maskesiGEBELİK MASKESİ

Gebelik döneminde anne adaylarında çeşitli cilt problemleri görülür. Bu problemlerden birisi de gebelik maskesi olarak bilinen bir durumdur. Bu aslında halk arasında çil basması olarak da adlandırılır. Gebelik maskesinde özellikle yüz bölgesinde renk hücrelerinde artış olur.Gebelik maskesigenelde kalıcı değildir. Bir süre sonra ortadan kaybolurlar.

Gebelik maskesigenelde yanak, burun ve alın bölgesinde oluşur. Gebelik maskesinin oluşumunda hormonal değişimlerin etkisi bulunur.Gebelik maskesigenelde beyaz tenlilerde koyu renk değişimleri ve esmer tenlilerde ise beyaz renk değişimleri olarak kendini gösterir. Doğum sonrasında zaman içinde bu gebelik maskesi denilen renk değişimleri ortadan kalkar

Bazı durumlarda gebelik maskelerinin ortadan kaybolması zor olur. Bu genelde anne adayının yanlış tercihlerinden ileri gelir. Mesela güneş altında çok fazla durmak, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, uzun süreler güneşlenmek bu gebelik maskesi denilen durumu kalıcı hale getirebilir. Mümkün olduğunca güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamak gerekir.

Ayrıca anne adaylarının bilinçsiz bir şekilde kullandıkları güneş yağlarının da gebelik maskesinde etkisi vardır. Bundan dolayı güneş yağlarını da bilinçli bir şekilde kullanmalı ve gelişi güzel kullanmamalıdır. Güneş korumalı kremler en az 15 faktör düzeyinde olmalıdır. Güneşe çıkmadan evvel 15-20 dk. önce bu güneş kremlerini kullanmakta da fayda vardır.

Yapılan araştırmalardagebelik maskesidurumunu yoğun yaşayan anne adaylarında folik asit eksikliği tespit edilmiştir. Bundan dolayı folik asit içeren besinleri tüketmekte fayda vardır. Bu amaçla anne adayları beslenme diyetlerinde yeşil yapraklı sebzelere, kepekli ekmeğe ve portakala özellikle yer vermelidir.