gazı olan bebeğe ne yapmalı, gazi olan bebege ne yapmalı, gazı olan bebeklere ne yapmalı, gazı olan bebege ne yapmalı, gazı olan bebek için ne yapmalı, gaz sorunu olan bebeklere ne yapmalı, gaz sancısı olan bebeğe ne yapılmalı, gazı olan bebekler için ne yapmalı


Yeni anne ve babaların anlam veremedikleri yaşadıkça şaşkına döndükleri ve telaşlandıkları en yaygın bebek sıkıntısı gaz sancılarıdır. Sessiz, sakin uyuyan bebeğinin birden ağlama krizine girmesi annelerimizi çok telaşlandırır. Gaz sancıları hatta ilerlemiş durumlarda kolik bu ağlamaların nedenidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vahap Öney Vahap Öney’in uzman.tv’ye yaptığı açıklamalardan annelerimize aktarıyoruz…

Gazı olan bebeğin tedavisi için anne ne yapmalı?
Yoğun çalışan bir anne doğumdan sonra ilk 6 ay izin alarak bebeğine mükemmel şekilde bakacağım diye şartlanır. Bu şartlanma ile evine döndüğünde ve bebeğiyle baş başa kaldığında çok ciddi bir boşluğa düşer.

Anne, bebeğin bakımından emzirmesine, altını değiştirmeden gaz çıkarmasına kadar her şeyi yeni yeni öğrenir. Annelik ile ilgili her şeyi öğrendiği gibi en iyisini yapabilmek adına strese girmesi de bebeğe yansır.

Örneğin, annenin yanında ona hep ustalık yapan bir anneanne, babaanne veya komşu varsa anne daha fazla problem yaşayabilir. Araba kullanmayı yeni öğrendiğinizde yanınızda hep biri varsa hata yapma payınız daha çok olur. Ama kendi başınıza kaldığınızda bu işi daha kolay ve hatasız yaparsınız.

Anne sorumluluk almasını bilmeli
Bu yüzden genel tavsiye annenin kendi başına, kendi doğrularıyla, doktoruna, annelik ve bebek bakımıyla ilgili kitaplara danışarak öğrenmesi.

Fakat komşudan, annesinden, eşinin annesinden, onların baskısıyla öğrenmesi durumunda sorunlarla karşılaşırlar. Anne ve baba daha çok sorumluluk aldığında her zaman için daha rahat edilir.