televizyon izleyen çocukMemorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk  Nörolojisi Bölümü’nde Prof. Dr. Ahmet Yaramış, çocukların huysuzluk yapmasın diye  kendi başlarına televizyon karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin  verilmemesi gerektiğini belirtti.Prof. Dr. Yaramış, yaptığı açıklamada, çocukların uzun süre televizyon  izlemesinin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından birçok olumsuz  etkilerinin bulunduğunu, 2 yaşına kadar çocuğun büyüme ve gelişmesi ne kadar  önemliyse beyin gelişiminin de o derece önemli olduğunu bildirdi.

Çocukların, diğer insanlarla iletişim kurarak öğrenmeye programlandığını,  zihinsel gelişimleri için erişkinler ve diğer çocuklar ile pozitif iletişime ve  interaktif oyunlara ihtiyaçları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yaramış, çocukların  beyinlerinin yaşamlarının ilk yıllarında hızla geliştiğini ve sadece ilk yılın  sonunda doğduğu anınkinden üç katına ulaştığını, çocukların bu dönemde maruz  kaldıkları uyaranların, pozitif veya negatif olarak beyin gelişimi üzerinde büyük  bir etkisinin bulunduğunu vurguladı.

Çocuklara uzun süre televizyon izletilmesi, her çocuk için olmasa da bazı  çocukların dil becerilerini, kelime dağarcıklarını, çevreleri ile olan sözel,  görsel ve sosyal iletişimlerini ve motor becerilerini olumsuz yönde  etkileyebildiğini belirten Prof. Dr. Yaramış, birçok anne ve babanın inanışına  göre erken yaşlarda televizyon izlemenin çocuğun beyin gelişimine katkı sağladığı  tezinin, yapılan kontrollü çalışmalarla çürütüldüğüne dikkat çekti.

Çocukları geleneksel yöntemlerle yetiştirin

Çocukların uzun süre televizyon izlemesinin, astım, alerjik hastalığının  yanı sıra hipertansiyon gibi kronik hastalıklara da eğilimi artırdığını, ayrıca  ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini bildiren Prof. Dr. Yaramış,  açıklamasında şunlara yer verdi: ”Bu nedenle aileler çocuklarıyla bebek dahi olsa sık sık konuşmalı, göz  teması kurmalı. Ev ortamında mümkünse renkli giysiler giyerek bebeğin dikkatini  daha çok toplamaya çalışmalıdırlar. Bebekleri, kucağa alarak sevgi gösterisinde  bulunulmalı. Çocuklar huysuzluk yapmasın diye kendi başlarına televizyon  karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin verilmemelidir.