Bir evlilik programında 15 yaşındaki bir kız çocuğu ile 45 yaşındaki talibinin buluşturulmasının ardından…

Birçok televizyon kanalında yayınlanan evlilik programları reyting uğruna kişi hak ve özgürlüklerine saldırması ve toplumu yanlış yönlendirmesi ile ilgili son günlerde sık sık tartışma konusu oluyor. Özel bir televizyon kanalında yayınlanan evlilik programında 15 yaşındaki bir kız çocuğu ile 45 yaşındaki talibinin buluşturulması bu tür yapımlarda gelinen son noktayı da göstermiş oluyor.

Genç kız sığınma evlerinde aktif olarak görev yapan hukuk danışmanı Avukat Sevda Şahin konunun hukuki boyutunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Avukat Sevda Şahin; ‘Bir hukukçu olarak Kadın ve Evlilik programlarının adliye koridorlarına yansıyan boyutunu endişeyle izlerken, “ 15 yaşındaki gelin adayının 45 yaşındaki beyle bir araya getirilmesi vakası” alkışlarla izlendi. Toplumsal bozulmanın ayyuka çıktığı böyle bir olayda RTÜK sadece para cezası verdi. Buna rağmen program devam ediyor. Olayın para cezasını ödeyerek örtbas edilmemesi için, Cumhuriyet Savcılarınca bu tür programların incelemeye alınarak soruşturma başlatması gerekiyor.’ dedi ve devam etti:

“Bu çağrımızın nedeninin anlaşılması için yetkili organlarımızın şu sorulara cevap vermesi gerekmektedir. Bunlar:
1-) Ulusal ve yerel kanallarda kaç tane “ Kadın ve Evlilik Programı” yayınlanıyor?
2-) Programların yapımı ve yayınını sağlayan kurumların, program içeriği hakkında yetkili kurumlardan izin alıp almadıkları?
3-) Programa katılan ve davet edilen kişilerin fiil ve hukuki ehliyetlerinin olup olmadığı?
4-) Program içeriğinin Anayasal ve diğer kanunlarca korunan hakları ihlal edip etmedikleri?
5-) Programların toplum üzerindeki sosyo, pisikolojik etkilerinin neler olduğu?