ergenlikte dikkat edilmesi gerekenler


Ergenlikdönemi, 12-21 yaş arası olup vücuttaki değişimler nedeniyle özel bir dönemdir diyen Dr. Yasemin Fatih Amato, bu dönemde çocuklarda görülebilecek değişikler hakkında önemli bilgiler verdi.

Ergenlik döneminde çocuğunuz hızlı kilo alacak ve uzayacaktır. Boy uzama hızı, aylar içinde yavaşlayıp sonra tekrar bir hızlı uzama dönemi yaşayabilir. Bacaklar önce uzadığı için başlangıçta vücut orantısız görünebilir. Ergenlikteki değişimler (cinsel gelişimler) birdenbire olabileceği gibi uzun bir sürede yavaşça da gerçekleşebilir. Bazı ergenlerde, diğer yaşıtlarına göre, daha önce ya da sonra görülebilir. Ruhsal olarak aynı cinsten olan arkadaşlarıyla daha sıkı arkadaşlık, sırlarını paylaşma, yardımlaşma gibi davranışlar sergilerler. Ayrıca duygusal olarak değişkendirler; bir gün neşeli, ertesi gün karamsar olmaları bu dönemde normaldir.

Erkekler ve kızlarda farklı yaşanır

Erkeklerin bu dönemi 10-14 yaşlarında başlarken, kızlarda 8-13 yaşları arasında görülür. Erkeklerin ilk değişimi testislerin genişlemesiyle olurken, kızların meme dokusunda genişleme görülür. Kızlarda koltuk altı kıllanma 12 yaşlarında başlarken erkeklerde ise koltuk altı ve yüzde kıllanma, ses değişimi, sivilceler 15 yaşında ortaya çıkar. Islak rüyalar, ortalama 14 yaşlarında görülür. Kızların adet kanamalarına 10 ile 16 yaş arasında rastlanılır.

Yaşanan davranış değişiklikleri

Ergenler, fiziksel olarak büyüdükleri için erişkin olgunluğuna ulaştıklarını sanabilirler;bu nedenle her alanda bağımsızlık isteyebilirler

Anne ve babanın ders çalışma, giyinme gibi konulardaki uyarıları onları rahatsız eder. Böyle durumlarda ona, kendini yönetebildiğini, erişkinler gibi onun da kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ve bunları ispat ederse kendisini uyarmanıza gerek kalmayacağını tembihleyebilirsiniz.