Emziren annelerde meme ve yumurtalık kanserleri daha seyrek görülüyor. Depresyon, hipertansiyon, tip 2 diyabet ve romatizmal hastalıklara rastlama oranı düşüyor.

Emzirmenin hem bebek hem de anneye yararı var. Anneyi tıpkı bebeğinde olduğu gibi hastalıklardan koruyan emzirmenin, doğum sonrasında rahmin daha çabuk toparlanmasını sağlama ve fazla kilolardan kısa sürede kurtulma gibi bilinen pek çok faydası var.
Dünya Anne Sütüyle Beslenme Akademisi üyesi, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF Emzirme Danışmanlığı kurslarında danışmanlık ve yöneticilik görevleri bulunan Prof. Dr. Gülbin Gökçay, sorularımızı yanıtladı.

Emzirmenin annenin sağlığına katkıları nelerdir?

Emzirmek doğum sonrasında rahimin daha çabuk toparlanmasını ve daha az kanama olmasını sağlar. Yeni bir gebelik oluşumunu geciktirir. Bu etki, altı ay boyunca, anne adet görmüyorsa ve bebek anne sütünden başka bir besin almıyorsa geçerlidir.
Emziren anneler doğum öncesi kilosuna daha erken ulaşır. Emzirenlerde menopoz sonrasında osteoporoz daha az görülür. Meme ve yumurtalık kanserleri daha nadir görülür ki bu etki, annenin emzirme süresine göre doğru orantılı artar. Depresyona, hipertansiyona, tip 2 diyabete, safra kesesi hastalıklarına, romatizmal hastalıklara ve metabolik sendroma daha az rastlanır.

Kimlerin sütü olmaz? Kronik hastalıklar süt yapımını olumsuz etkiler mi?
Kadınların yüzde 99’u doğumdan hemen sonra başlayan iyi bir destekle süt üretebilir. Çok nadir olarak görülen bir meme yapısında süt üretimi olmayabilir. Çok ender rastlanan bir durumdur ve kadının memeleri ince, uzun yapıdadır. Süt yapımını olumsuz etkileyen özel bir hastalık yoktur. Ancak annede yorgunluğa, halsizliğe yol açan her durumda süt yapımı olumsuz etkilenir. Bu kronik hastalıklar için de geçerlidir. Tüm anneler bebeklerini başarıyla emzirebilirler yeter ki kendilerini başka işlerle aşırı yormasınlar.