Midenize ve başkalarının dediklerine aldanmayın, iki kişilik yemenize gerek yoktur. Emziren annelerin vücutları aldıkları besinleri bebekleri için gereken süt üretimine çevirmekte son derece başarılılardır.

Emziren bir anne olmak abur cubur yemek için bir sebep değildir; alınan fazla kalorilerin yağ olarak depo edileceği unutulmamalıdır. Bazı anneler emzirme dönemindeyken çok kilo kaybederler ve bu nedenle ne yedikleri hakkında çok düşünmezler. Fakat herkes onlar kadar şanslı olmayabilir; bazı annelerin hamilelik esnasında aldıkları kiloları verebilmek için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hamilelik esnasında depolanan yağlar emzirme döneminde enerji kaynaklarıdır. Fakat bu, hamilelikte çok fazla kilo almamış olan annelerin elbette ki emziremeyeceği anlamına gelmez.

Emziren annelerin kalori bazlı diyetler yapılması önerilmemektedir. Bu diyetler süt üretimini etkileyebilmektedir.

Yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Çay, kahve ve kola gibi içecekler idrar söktürücü görevi görerek idrarı arttırır. Saf su, meyve suları ve kafeinsiz çaylar içilebilir.

Su ihtiyacınızı giderecek kadar su için ve her emzirmeye oturduğunuzda su içmeyi alışkanlık haline getirin. Yapılan aktivite ve günlük ihtiyaçlar çerçevesinde değişebilecek şekilde, günlük içilmesi gereken su miktarı ortalama olarak 2.5-3 litredir. Filtrelenmiş ya da şişede satılan sular içeriğinde, diş çürüklerinden koruyan florür bulundurmayabilir.

Öğün atlamaktan kaçının. Yeni anneler doğumun ilk zamanlarında çok meşgul olduklarından zamanın farkında olmayabilirler. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve aralarda ara öğünler, hiçbiri atlanmadan yendiğinde süt üretimini destekler.