emzirme

emzirme nedeniyle tahriş olmuş göğüs ucuna ne yapılır


EMZİRİRKEN GÖĞÜS UÇLARINDA TAHRİŞ

Yeni annelerin emzirme döneminde en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi göğüs uçlarında meydana gelen tahrişlerdir.  Göğüs uçlarındaki tahrişlerin birçok sebebi olabilir. Yanlış emzirme tekniği, bebekten kaynaklanan nedenler gibi birçok neden sıralanabilir. Hatta bazı kadınların ciltleri daha hassas ve ince olduğu için göğüs ucu tahrişi daha fazla görülebilir. Fakat bu sorun emzirme belli bir düzene girdikçe, başarılı emzirme uygulandıkça düzelir. Bu süreçte göğüs uçlarında meydana gelen tahrişler anne için oldukça zahmet verici olabilir. Hatta kanama ve enfeksiyon riski de vardır. Emzirirken göğüs uçlarındaki tahrişlerin iyileşmesine yönelik şunlar yapılabilir

1. Emzirme döneminde göğüs uçlarındaki tahrişlerin nedenlerinden birisi bebeğin süt emerken sadece meme ucunu kavramasıdır.Bu emzirme pozisyonundaki yanlışlıktan kaynaklanır. Bu durum meme başlarında yani göğüs ucunda tahriş oluşmasına yol açar. Hem de bebek daha az süt alır. Bunun önüne geçmek için bebeğin emerken göğsün areola bölgesini tamamen kavraması gerekir. Yani meme başı çevresindeki koyu alan tamamen kavranmalıdır. Kimi zaman annedeki fazla süt miktarı memede aşırı şişkinliğe neden olur. Bu durum bebeğin beslenirken zorlanmasına yol açar. Bu durumda anne el yordamıyla veya pompayla fazşa sütü alarak şişkinliği azaltmalıdır.

2. Bebeği emzirmeye tahriş olmamış veya daha az tahriş olmuş memeden başlanmalıdır.Bebekler emzirmenin başlarında oldukça iştahlı olurlar ve hızlı emerler. Bu da tahriş olmuş meme uçlarına daha fazla zarar verir. Bunun dışında meme başındaki tahrişi önlemek için bebeği her iki memeden de emzirmek gerekir. Eğer her iki memede de tahriş varsa her emzirme seansında diğer memeden başlayın.