yeni doğan emzirme ve sağlıkBilimsel araştırmalar emzirilen bebeklerin okul çağına geldiklerinde akademik başarılarının formül besinlerle beslenen bebeklere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre 10 yaşındaki 1000 civarında çocuğun akademik durumlarıyla bebeklik dönemindeki emzirilme durumları karılaştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre ilk 6 ay süreyle düzenli olarak emzirilen bebeklerin, formül besinlerle beslenen bebeklere göre akademik başarıları daha yüksek çıktı ve bu çocukların matematik, okuma ve imla testlerinden daha yüksek puan aldıkları görüldü.
Emzirme ve akademik başarı arasındaki bağlantıyı bilim insanları şöyle izah ediyorlar. Anne sütünün besin değeri formül besinlere göre daha besleyici ve bu besleyici özelliği bebeğin beyinsel yeteneğini daha fazla olumlu yönde etkiliyor. Çünkü anne sütünde bulunan omega 3 yağ asitleri ve diğer birçok faydalı bileşim bebeğin beyin işlevlerini oldukça geliştiriyor.
Uzmanlar ayrıca emzirme sırasında anne ve bebek arasında kurulan güçlü duygusal bağın bebeklerde hayata karşı güven duymalarına, kendilerine olan güvenlerini artırmalarına yardımcı oluyor. Anne ve bebek arasındaki bu güçlü bağ bebeğin kendisi hakkındaki imajını da olumlu etkiliyor. Tüm bunlar bir araya gelince bebeklik döneminde düzenli olarak emzirilen çocukların akademik başarıları daha yüksek oluyor.
Bilim insanları emzirmenin bebeği birçok açıdan daha olumlu etkilediğini vurguluyorlar. Emzirilen bebekler emzirilmeyen bebeklere göre daha az hastalanıyorlar ( kulak enfeksiyonu, ishal, obezite, diyabet v.b. ). Bu durum da bu bebeklerin çocukluk döneminde okul çağına geldiğinde olumlu yansıyor ve akademik başarıları daha yüksek oluyor.