emziren anneler çay içebilir mi

emziren annelerin çay tüketmesi emzirenlerin kahve tüketmesi çay kahve anne sütüne geçer mi emzirirken çay kahve tüketilir mi emzirme çay kahve emzirme döneminde çay kahve emziren anneler çay kahve içebilirmi


Emziren annelerin çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri içmesi sağlıklı mı?
Emziren annelerin çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri fazla miktarda tüketmesi anne sütünü, emzirmeyi ve dolayısıyla da bebeği olumsuz etkileyen bir durum yaratır. Çünkü kafeinli içecekler kana karışırlar. Kana karışan kafeinin bir kısmı anne sütüne de karışır.Kafeinli içeceklerin anne sütüne karışması bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Kemikleri daha hassas olur ve kırılma ihtimalini artırır. Dolayısıyla kafeinli içecekleri emzirme dönemi boyunca hiç tüketmemek daha uygundur. Bu yapılamıyorsa en azından bebek doğduktan sonra ilk birkaç ay tüketmemekte fayda vardır. Sonrasında ise eğer tüketilecek ise emziren anneler kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltmalıdırlar.

Çok fazla çay ve kahve gibi içecekleri tüketmek ( günde 2 – 3 fincandan daha fazla ) hem anne hem de bebeği sinirli ve gergin yapar. Hem anne hem de bebekte uyku problemlerine yol açar.

Çay ve kahve gibi içecekleri tüketen emziren anneler bebeklerinin davranışlarını da iyi takip etmelidirler. Eğer çok çay ve kahve tüketiyorlarsa ve bubebekte asabiyet, gerginlik, uyku problemleri gibi değişikliklere yol açıyorsa mutlaka bu tür içecekleri kesmelidirler. Ayrıca kafeinli içeceklere ve yiyeceklere enerji içecekleri, çikolata, kakaolu dondurma gibi besinleri de örnek vermek mümkündür. Bunlardan da mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır.