emzirmeyi sonlandırma

bebekler kaç yaşına kadar anne sütü almalı anne sütü ne zamana kadar verilmeli bebekler kaç ay emzirilmeli bebeğe meme ne zaman bıraktırılmalı


İnsan hayatının en büyük gelişim evrelerini barındıran ilk bir yılda beslenme hayati önem teşkil eder. Özellikle bebeklerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren beslenmenin en önemli kaynağı anne sütü ilk yıl boyunca bebeğin vazgeçilmez öğünü olmalıdır. Genelde bebeklere 6. aydan sonra ek gıdaya geçiş sağlanır. Bu geçiş sürecinde farklı ek gıdaları içinde bulunduğu aydaki gelişim özelliklerine göre dener.

Ek gıdaya geçiş, emzirme ve anne sütüyle ilgili mutlaka okumanız gereken sayfalarımız:

Bebek 1 yaşına geldiğinde anne sütü artık bebek için en önemli besin kaynağı değildir. Çünkü bebeğin bulunduğu yaş itibariyle anne sütü bebek için gerekli besin değerlerini sağlamayacaktır. Dolayısıyla anne sütü bu yaştan itibaren bebek için etkisini azaltacaktır. Bazı uzmanlar bebeğin emmek istediği zamana kadar bebeği emzirmenin doğru olacağını, anne sütünün 1 yaşından itibaren de bebek için önemli bir besin kaynağı olduğu yönünde görüşler belirtmektedirler. Ne var ki genel olarak bilinen temel kural 1 yaşından itibaren anne sütünün bebek için önemini azalttığı yönündedir.

1 yaşından itibaren isteyen anneler yine bebeği emzirmeye devam edebilirler fakat bebeğin büyümesi ve gelişimi için farklı gıdalarla tanışmasının çok gerekli olduğunu bilmelidirler. 1 yaşından itibaren anne sütü bebeğe sadece bir destek niteliği taşıdığı unutulmamalıdır. Çünkü artık bebeğin daha başka ve çeşitli besin kaynaklarına ihtiyacı vardır.