Dünya’da 35 ülkede yürütülen “Egzersiz İlaçtır” hareketi, Türkiye’ye de geldi. Aktif Yaşam Derneği öncülüğünde Türkiye’ye getirilen hareketin hedefi, hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde egzersiz önerilmesinin standart bir uygulama haline gelmesi. Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, egzersizin ömür uzattığını söylüyor.

Dünya’da 90 ülkede 45 bin üyesi bulunan ACSM yani Amerikan Spor Hekimliği Derneği ve Amerikan Tıp Derneği 3 yılı aşkın bir süredir, “hareketsizlik salgını”na karşı, Egzersiz İlaçtır hareketini sürdürüyor. Bu çabanın nedeni açık. Hareketsizlik, başlıca ölüm nedenleri arasındaki yerini aldı bile. 2002 Dünya Sağlık Raporu’na göre, fiziksel inaktivite, gelişmiş ülkelerdeki ilk 10 ölüm nedeni arasında sigara, tansiyon, alkol, kolesterol, obezite ve yetersiz beslenmeden sonra 7’inci sırada yer alıyordu. 2010’da Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre etkisi katlanarak arttı, küresel ölüm faktörleri arasında 4’üncü sıraya yükseldi.

Uzun zamandır aranan aşı gibi

Aktif Yaşam Derneği, geçtiğimiz günlerde ABD’li meslektaşlarıyla İstanbul’da buluştu ve ilgili uzmanlarla görüş alışverişi sağladı. Toplantıda konuşan Amerikan Spor Hekimliği Derneği’nin kurucu başkanı Dr. Robert Sallis küresel yaygınlık ve sağlık üzerindeki olumsuz etkileri açısından hareketsizliğin salgın olarak tanımlanabileceğini belirtti. Dr. Sallis şunları söyledi:

“Egzersiz kronik hastalıklara karşı korunmak ve insan ömrünü uzatmak için uzun zamandır aranılan bir aşı gibi. Egzersizin kanıtlanmış faydalarını bünyesinde barındırabilecek bir ilaç olsaydı, doktorlar bu ilacı her hastaya yazar, sağlık hizmeti sağlayıcıları bu mucize ilaca herkesin erişebilmesini sağlardı. Egzersiz dünyadaki sağlık sorunu için önemli bir çözüm. Egzersiz başlı başına bir ilaçtır, üstelik de ücretsiz.”