“Çocuklar doğum günü partilerinde eğlensinler bari, orada eğitimin ne işi var?” demeyin! Eğlenirken öğrenilen yenilik kalıcıdır, unutmayın!

Doğum günleri çocuklarımızın hayatında en değerli, en önemli günler. Hemen her çocuk doğum günü yaklaşınca ona gelecek hediyeleri, sevdikleriyle geçireceği anları, doğum günü partisi sırasında arkadaşlarıyla nasıl eğleneceğini hayal etmeye başlar. Size de istekleriyle ilgili dolaylı veya dolaysız ipuçları vermeyi de ihmal etmez. Bu ipuçlarından faydalanarak siz de evde ya da bir mekanda düzenleyeceğiniz doğum günü partisinin hazırlıklarını yapmaya başlarsınız.

Çocukları eğlendirecek oyunlar, güzel yemekler, cicili bicili süslemeler ve o özel günü çocuğunuzun en mutlu günlerinden biri haline getirebilecek her ufak ayrıntıyı düşünürsünüz.

Böyle düzenlemeler yaparken, içine bir kaç tane de eğitici oyun sıkıştırmayı unutmayın. Kendi yaşantıları içinde yaşayarak öğrendikleri her yenilik, kitaplardan saatlerce çalışarak öğrendiklerinden daha etkili olacaktır.

Bugün size önereceğim oyun çocuklara kelime öğretirken kullandığımız, modern İngilizce öğretim yöntemleri arasında yer alan oyunlardan biri aslında. Oynarken çocukların ne kadar eğlendiğini siz de görmek istemez misiniz?

Hazır mısınız? Oyuna başlıyoruz…

Öncelikle doğum gününe gelecek çocukların İngilizce hangi kelimeleri bildiklerini öğrenmeye çalışın. Oğlunuz veya kızınız seve seve verecektir bu bilgiyi. Eğer pek emin olamadıysanız, çocuğunuzun kullandığı İngilizce kitabından hangi üniteye geldiklerini öğrenip, kitaptan o güne kadar öğrendikleri kelimelerle ilgili bilgi toplayın.

Seçtiğiniz kelimeler vücudun parçaları, renkler, hayvanlar, oyuncaklar, sınıftaki eşyalar, evin bölümleri, aile bireyleri vb. olabilir. Yapmanız gereken, seçtiğiniz kelimeler için birbirine eş iki set halinde resimler hazırlamak çünkü oyunumuz iki takım halinde oynanıyor. Son olarak, iki adet sinek raketine ihtiyacınız var.