bebeklerde emzik kullanımının zararları

bebeklerde emzik kullanımı uzun süre emziğin zararları emzik ne zaman bıraktırılmalı bebekler kaç yaşına kadar emzik emebilir bebeğime emzik vermeli miyim?


Eğer izin verilirse bebekler dört yaşına kadar emzik kullanabilir. Pek çok uzmana göre ise bebeğin en geç ortalama 2 yaşında emzik emmeyi bırakması daha uygundur. Uzun süre emzik emen bebeklerde bazı istenmeyen sonuçlar görülebilir.

Eğer bebeğiniz uzun süredir emzik emiyorsa kulak enfeksiyonlarına yakalanma şansı daha fazladır. Ayrıca emzikle uzun süreli arkadaşlık bebeklerde konuşma ve dil becerilerinde gerilemelere veya gelişmemesine yol açabilir. Ağız ve diş yapısı sorunlarında da emzik emek bebeklerde sıklıkla rastlanmaktadır.

Pek çok bebek emziği bir rahatlama aracı olarak kullanır fakat belli bir süre sonra bu rahatlama aracı bebeklerde farklı olumsuz etkiler yaratacağından başka alternatiflere yönelmek gerekebilir. Bebeğine emziğin zarar vermeye başlayıp başlamadığını merak eden annelerimizin şu soruları sorması faydalı olacaktır;

Acaba emzik ağız ve diş yapısına zarar vermeye başlamış mı?
Eğer bebek gün içinde sürekli olarak emzik emiyorsa bu risk daha fazladır. Bazı annelerimiz bebeğin ağlamasını azaltması için çocuğa emzik vererek farkında olmadan bebeği emziğe bağımlı hale getirebiliyor. Bu konuda annelerimizin yapmaları gereken her emzik verirken gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulamalarıdır. Eğer çocuğunuzun başka sorunları varsa bunu emzikle halletmemeye çalışın.

Emziğin konuşma becerisinin gelişiminde olumsuz bir etkisi var mı? Kullanabileceği kelimeleri söylerken zorlanıyor mu? Ya da dili kullanmayla ilgili problemler görüyor musunuz? Emzik kullanımından kaynaklı ağız ve diş sağlığına en az zarar verecek tipte emzikler seçmek bebeklerimiz için faydalı olacaktır. BebekSayfasi.Com olarak annelerimize en ucuz emzik fiyatlarını araştırdık. EMZİK sayfamıza bakmanızı tavsiye ederiz…!