Mutlu olduğunuzda, yemek seçiminiz biftek ya da pizza olabilir, üzgün olduğunuzda dondurma ya da şeker ve sıkıldığınızda patates cipsi… Yemekler midemizi doldurmaktan fazlasını yapar, aynı zamanda duyguları tatmin ederler ve aç bile olmadığınız halde bu duyguları uygun yiyeceklerle doyurduğunuzda, buna ‘duygusal yemek’ denir.

Bir duyguyu doğurmak için yediğinizi nasıl anlarsınız?

  • İstek aniden gelir. Fiziksel açlıkta ise zamanla oluşur.
  • Bir boşluğu doldurmak için yediğinizde, bunun boş bir mideyle alakası yoktur, pizza ya da dondurma gibi belirli bir yiyecek istersiniz ve sadece o yiyecek sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Acıktığınız için yediğinizde ise opsiyonlara açıksınızdır ve midenizin verdiği rahatsızlığı bastırmak istersiniz.
  • Duygusal açlık, istediğiniz o yiyecek ile hemen tatmin olma arzusu doğurur, bir an önce telafi edilmesi gereken bir durumdur.
  • Fiziksel açlık bekleyebilir, bekletilebilinir.
  • Duygusal yeme, suçluluk gibi kötü duygular bırakılabilir arkasında; fiziksel açlığı doyurmak için yenen yemek bırakmaz.
  • Tok olduğunuzda bile, bir duyguyu tatmin etmek için yiyor iseniz, bundan sonra da yemeye devam edeceksiniz demektir. Aç olduğunuz için yediğinizde ise doyduğunuzda duracaksınızdır.

Duygusal açlık bastırdığı zaman, en önemli belirtilerinden biri belirli bir yiyecek üzerine odaklanmanızdır, ve evet, bunun daha çok bir rahatlatma yemeği olduğunu bilirsiniz.

Rahatlatıcı yiyecekler, insanların bir duyguyu sağlamak ya da sürdürmek için tercih ettikleridir. Negatif ruh halleriyle birlikte gelen istek yeterince ilginç değilmiş gibi bazı insanlar kendilerini ancak bu yemeklerle iyi hisseder.