dünya sağlık örgütü anne sütü bildirgesi

dünya sağlık örgütü emziren anneleri destekliyor emziremenin dünyaca kabul edilen faydaları dünyada emziren anneler dünya sağlık örgütü anne sütü bildirgesi


Dünya Sağlık Örgütü emzirme ve emziren annelerle ilgili yapılan araştırmalar sonucu anne sütü ve emziremeyi desteklemektedir. Bu desteği yayımladığı 10 maddelik bildirgeyle özetlemiştir. Buna göre Dünya Sağlık Örgütü;

1- Annelere, Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay bebeklerini sadece anne sütüyle beslemelerini tavsiye etmektedir.
6 aylıktan sonra, tamamlayıcı olarak verilen diğer gıdalarla birlitke emzirme 2 yaş veya daha sonrasına kadar devam edebilir. Buna ek olarak:

  • Emzirme doğumu takip eden ilk 1 saat içinde başlamalıdır.
  • Emzirme bebek tarafından  “istenildiğinde her an”, bebeğin talep ettiği sıklıkta, gece ve gündüz  olmalıdır.
  • Şişe yada biberon kullanmaktan kaçınılmalıdır.

2- Anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir?
Anne sütü yeni doğan veya tüm bebekler için en faydalı besindir. Anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. Güvenlidir ve çocukları, ishal ve zatürre gibi dünya çapında çocuk ölümlerinin iki temel sebebi olan çocukluk hastalıklarından koruyan tüm antikorları içerir. Anne sütü bebeğin kullanımına her zaman hazırdır ve maddi olarak külfeti düşük olup, bu sayede bebeklerin yeteri kadar besin alması güvencence altına alınmış olur.

3- Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?
Emzirme anne için hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sayısız fayda sağlamaktadır. Emzirme sıklıkla tekrar adet başlamasını geciktirir. Bu da güvenli bir doğum kontrol yöntemi olmasa da, doğal bir doğum kontrol yöntemidir. Hayatın geri kalan kısmında göğüs ve over kanser riskini azaltır, annenin doğum öncesi kilosuna düşüşünü hızlandırır, ve obezite oranını düşürür.