Bebek sonrası seks hayatını normale sokmak çoğu kadın için ilk başlarda zordur. Kadınlar bu dönemde kendilerini rahatsız hissederler. Üstelik erkekler de bu dönemde eşlerine yaklaşırken korku ve endişe duyabilirler.
Doğum sonrası seks hayatını normale sokabilmek için bilmeniz gereken 4 şey:

Farklılığınızın farkında olun
Doğumdan yeni çıktınız. Hayat sizin için artık farklı. Bedeniniz de öyle… İlk birkaç ay boyunca sevişirken oldukça hassaslaşabileceğinizi kabul edin. Genital bölgeniz hemen gebelik öncesi durumuna dönmez. Kegel egzersizi yaparak pelvik taban kaslarını güçlendirmeniz, doğum sonrası cinsel ilişkiye girerken daha kolay uyarılmanızı ve daha kolay orgazma ulaşmanızı sağlar.

Göğüsler değişir
Seks sırasında sütle dolu memelerinizden sizin veya eşiniz üzerine sızıntı olabilir. Bunu dert etmeyin ve dolgun göğüslere sahip olmanın tadını çıkarmaya çalışın.

Cinsel istek azalabilir
Doğumdan sonra kadınlık hormonlarının bir kısmı azaldığından cinsel istek de azalabilir. Ancak bunun geçici bir durum olduğunu hem siz hem de eşiniz kabul etmelisiniz. Süt verme döneminin ortalarına doğru hormonal fonksiyonlar tekrar normale dönmeye başlayacaktır.

İletişim şart!
Doğumdan sonraki ilk dönemde hem kadında hem de erkekte oluşabilecek cinsel isteksizlik zamanla yerini eskisi gibi cinsel ilgiye bırakır. Bu sürecin daha kolay atlatılabilmesi için eşler arası iletişim çok önemli. Eşler birbirlerine baskı yapmadan destek olmak ve sevgi göstermekle süreci kolaylaştırabilirler. Ancak doğumdan sonra hiçbir şekilde cinsellik yaşanamıyorsa, bir uzman desteği almak gerekir.