doğum sonrası ilgi alanlarıDoğum öncesi ve doğum süreci bir anneyi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yıpratan süreçlerdir. Bu süreçlerden sonra annenin hem fiziksel hem de psikolojik ve duygusal açıdan kendine gelmesi gerekecektir. İşte bunların sağlanabilmesi için annenin uygun bir uyku ve dinlenme düzeni geliştirmesi önemlidir.Özellikle uyku düzeni bir annenin kendini toparlayabilmesi için önemli.

Doğum sonrasında annenin hem dinlenmeye hem de yeterince uyumaya ihtiyacı olur. Bunun için annenin uykusuna her zamankinden daha fazla öncelik tanıması gerekir. Uykuya öncelik tanıması için de mesela öncelikle ev işlerini bitirmeyi değil yeterli bir şekilde uyumayı ön planda düşünmelidir. Çünkü bebeğin doğumuyla birlikte zaten zamanınızın büyük bölümü bebek bakımıyla geçecektir. Odak noktanız bebek olacaktır. Hem doğumdan çıkmış olmanız hem yeni bebek sizi zaten bir hayli yoracaktır. Dolayısıyla bebek bakımından arta kalan zamanlarda uyumaya veya en azından uzanıp biraz dinlenmeye gayret etmek gerekir.

Ev işlerinde ise hafif olan işleri yapmak zor olan işleri de daha geniş zaman diliminde ara ara yapmak iyi olacaktır. Hiç değilse en azından siz toparlanana kadar bu ayarda bir düzen tutturmak sizin için de iyi olacaktır.İyi bir uyku ve dinlenmeyle kendinizi daha rahat, enerjik ve motivasyonu yüksek hissedeceksinizdir. Bunlar iyi olunca zorluklarla daha kolay mücadele edebileceksinizdir. Aksi halde bazı annelerde olan tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu süreçte sizin daha yeterli uykunuz ve dinlenmeniz için size yardımcı olabilecek birilerinin varlığı da size büyük avantaj sağlayacaktır. Mesela siz uyurken ev işleriyle ve bebekle ilgilenebilir. Ayrıca rahat uyuyabilmeniz için düzenli egzersizler yapmanız da size fayda sağlayacaktır.