doğum sonrasıBu sayfada normal doğum veya sezaryen sonrası lohusalık döneminde anne bakımı, anne-bebek ilişkileri, yapılması gerekenler ve emzirme konusunda rehber niteliğinde bilgiler yer alacaktır. Bu sayfa yakında hazır olacak.Doğumdan sonra anne bir yandan bebekle ilgilenmek ve emzirmek zorundayken bir yandan da kendi vücudunun gebelikten önceki hale gelmesi için uğraşır.

Anne vücudunun gebelikten önceki halini kolay alması için öncelikle gebelikte beslenme ve egzersiz konularına dikkat etmek gerekir. Gebelikte normal miktarda kilo almak gerekir, kötü beslenmekten kaçınmak gerekir.Normal doğum veya sezaryen sonrası dikiş yeri bakımınıza ve verilen ilaçların kullanımına tarif edildiği şekilde dikkat etmelisiniz. Doğumdan sonra belirtilen tarihte mutlaka kontrolünüze gitmelisiniz.

Doğum sonrasında beslenme,kilo verme ve egzersiz konularında bilgi edinmelisiniz.Anne doğumdan sonra vücudunun, varsa dikişlerinin ve göğüslerinin bakımına dikkat etmelidir.Her anne emzirmenin bebeğe ve annenin kendisine faydaları hakkında çok bilgili olmalıdır ve zorunlu kalmadıkça “ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir” kuralına uymalıdır.Emziren anne beslenmesine dikkat etmelidir.Doğumdan ortalama 6 hafta sonra doktor kontrolünde bir sakınca yoksa cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz.

Doğumdan sonra emziren annelerde adetler düzensiz olabilir, bu normaldir. Hatta bazen 6 ay – 1 sene kadar hiç adet görülmeyebilir, emzirme bitince bu durumlar düzelecektir.Doğumdan sonra adetler başlamasa bile hamile kalabilirsiniz bu nedenle adetler başlamasa bile korunmaya başlamanız gerekir. Emzirmek gebelikten korumaz.