diyet-belHormon ilaçları kullanan HIV taşıyıcısı kadınların, AIDS hastalığını bulaştırma olasılığı daha yüksek.

Araştırma, doğum kontrol hapları alan veya hormon iğneleri yaptıran HIV taşıyıcısı kadınların AIDS hastalığını bulaştırma olasılığının, bu tür bir doğum kontrolünü tercih etmeyen kadınlardan iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Liderliğini Washington Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada ayrıca, HIV taşımayan, ancak doğum kontrolü için hormon tedavisi gören kadınların da taşıyıcı eşlerinden HIV kapma olasılığının, sözkonusu tedaviyi görmeyen kadınlardan iki kat daha fazla olduğu görüldü.

Araştırmanın sonuçlarının, Roma’da Uluslararası AIDS Toplumu’nun toplantısında açıklandığı belirtildi.

Doğum kontrol hapı kullanımıyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Buyru, son 50 yıldır modern hayatın ayrılmaz bir parçası olan doğum kontrolünün, büyük bir oranda ilaçlarla sağlandığını söyledi. Günümüzde genç kızların erken yaşta cinsel hayata başladığını, bu nedenle de istenmeyen gebeliklerin önlenmesinin daha fazla önem kazandığını ifade eden Buyru, erken gebeliklerin yüzde 80’den fazlasının istenmeyen gebelik olduğunu, evlilik yaşının gecikmesinin de istenmeyen gebelik riskinin artışına neden olduğunu belirtti.