Çocuğun yaşına uygun oyuncak seçmek çok önemli.

Evimizin vazgeçilmez üyesi olan oyuncaklar, çocuğun sadece eğlenmesine değil, düşünmesine ve arkadaşlarıyla iletişim kurup paylaşmasına yardımcı oluyor.

Büyük şehirlerde oyun alanları gittikçe daraldığından, çocukların eve mahkum olmaları sonucunda daha doğum öncesi başlayan ve her geçen gün sayıları artan oyuncaklar evimizde yerlerini almaya başladı. Müzik kutuları ve çıngıraklarla başlayan bebekler, tüylü hayvancıklar, pilli arabalar, robotlarla devam eden oyuncak çılgınlığı çocuk odalarını nerede ise harekete izin vermeyecek kadar daraltıyor. Çocuğunuza oyuncak alırken yanmayan, patlamayan, yıkanabilir, koparılmayan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Yaşına göre oyuncak seçmek önemli

* Daha ilk ayda görme, işitme fonksiyonlarının gelişmesinde yatak üzerine asılan müzikli oyuncaklar gibi sesli, hareketli, renkli objeler oldukça önemlidir. Çıngıraklar bebeğin el, ağız, göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Bunları seçerken sesli, kolay yıkanan, ısırınca kopmayanlar tercih edilmelidir.

* 6 ay sonrasında oturabilen bebeğe plastik renkli halkalar, küpeler, tüyü dökülmeyen pelüş oyuncaklar verilebilir. Özellikle düğmeli, sesli hareketli oyuncaklar bu aylarda beyin gelişmesine katkıda bulunur.

* 9 ay sonunda ses çıkaran toplar, iç içe geçebilen halkalar, kutular, çocukta denge gibi becerileri geliştirebilir.

* 1 yaş sonrasında sepet, tabure, sesli telefon, top, hareketli arabalar tercih edilebilir.

* 2 yaşında ise büyük parçalı logolar ideal oyuncaklardır. Mutfak eşyaları doktor setleri taklit yeteneğini geliştirir.

* 3 yaşında üç tekerlekli bisiklete binilebilir, oyun hamuruyla oynayabilir.