aile_bebek_mkleDünyada doğal ebeveynlik akımının en önemli temsilcilerinden olanDr. William SearsveMartha Sears’ın“Doğal Ebeveynlik”adlı kitabı, anne babaların bebeklerini anlayarak büyütmelerini sağlamaya yönelik bir rehber.

.bebeksayfasi.com sayfalarında sizinle paylaşıyoruz.

Doğal ebeveynlik nedir?

Doğal ebeveynlik, bir dizi katı kural değil, bir çocuk büyütme yaklaşımıdır. Doğal ebeveynliği benimseyen ebeveynlerin bazı ortak davranışları vardır:Bebeklerini emzirmek, bebeklerini bol bol kucaklarına almak, olumlu disiplin uygulamak gibi.Ama bunlar sadece bazı bağlanma yöntemleridir, doğal ebeveyn olmanın kriterleri değildir. Bu yüzden, emzirmeye karşı biberonla beslemek, bebeği ağlamaya bırakmak veya bırakmamak, hangi disiplin yöntemlerinin kabul edilebilir olduğu gibi çelişen görüşleri bir tarafa bırakın ve işin özüne odaklanın.

Her şeyin ötesinde doğal ebeveynlik, bebeğinizin bireysel ihtiyaçları karşısında zihninizi ve kalbinizi açık tutmak ve her ikiniz için de işe yarayacak kararları alırken çocuğunuzla ilgili bilgilerin size yol göstermesine izin vermek demektir.Basit bir tanımla doğal ebeveynlik, bebeğinizin verdiği sinyalleri okuyabilmeyi ve bunlara uygun şekilde cevap verebilmeyi öğrenmektir.

Sizin de göreceğiniz gibi doğal ebeveynlik ya hep ya hiç türü bir yaklaşım değildir. Önerdiğimiz her şeyi her zaman yapamayabilirsiniz, çünkü belki de dışarıda bir iş hayatınız vardır. Ama bu, doğal ebeveyn anne olamayacağınız anlamına gelmez. Pediatr olduğum için, ev kadını annelerden tam zamanlı çalışan annelere kadar birçok anneyle karşılaşıyorum ve bu anneler doğal ebeveynlik yaklaşımını gayet başarılı bir şekilde sürdürebiliyorlar.Aslında doğal ebeveyn anne olmak, özellikle de çalışan anneler için ideal bir ebeveynlik tarzıdır.Çocuğuyla arasında güçlü bir bağ kurabilen bir anne için hem çalışıp hem ebeveynlik yapmak daha kolaydır.