diz kilitlenme bloklama


Dayanılmaz diz ağrıları kaderiniz değil. Sorunun ne olduğunu öğrenmek için uzman yardımı almalı ve gereken tedaviyi almalısınız. Peki, hangi durumlarda doktora başvurmalısınız? Prof. Dr. Jack Levine’nin yönelttiği soruları yanıtlarken birden çok şikayetiniz olduğunu fark ederseniz, zaman kaybetmeden ortopedi uzmanından randevu almalısınız. İşte o sorular…

1-Dizde kilitlenme var mı?
2-Dizde şişlik ve ısı artışı var mı?
3-Çömelme ve ayağa kalkmada zorluk var mı?
4-Topallama veya oraklama biçiminde yürüyüş bozukluğu var mı?
5-Yürüyüş ağrısı var mı?
6-Sabahları ve oturmadan sonra ortaya çıkan eklem tutukluğu var mı?
7-Bacaklarda şekil bozukluğu var mı?
8-Dizde basmakla tespit edilen ağrılı noktalar var mı?

Diz kilitlenmesine dikkat!
Prof. Dr. Jack Levine, özellikle diz kilitlenmesi varsa acilen ortopedi uzmanına görünmek gerektiğini; dizde şişlik, ısı artışı ve ileri derecede yürüyüş ağrısı durumlarında da fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanından yardım almanın iyi olacağını belirtiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Dr. Tolgay Şatana, ön diz ağrısı tedavisinin, ağrının nedenine göre biçimlendirildiğini söylüyor. (Ön diz ağrısı nedenleriyle ilgili detaylı bilgi almak için yazımıza tıklayın.)

Ön diz kapağı tedavisi
Dr. Şatana, ön diz ağrısı tedavisi ile ilgili şu bilgileri veriyor:
“Tendon, yaralanma, aşırı yüklenme-antrenman kökenli ön diz ağrılarında öncelikle RICE protokolü (dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarıda tutma) uygulanır. Arkasından egzersiz, germe, fizyoterapi ile esnetme, çabukluk, kuvvetlendirme, koordinasyon çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar normale dönünceye kadar devam eder. Sonrasında egzersizlere devam etmek nüksleri engellemek için gereklidir.”