3789.bebeksayfasi.com’da…

İdeali fırça orta sertlikte olanı

Bilmem farkında mısınız ama dişlerimiz aslında sahip olduğumuz en önemli organlarımızdan. Malum yemek yemek, nefes almak kadar hayati bir fonksiyon. Sindirim de ağızda başlıyor. Dolasıyla bu değerli organlarımızı korumanın yolu, iyi yapılan ağız ve diş temizliğinden geçiyor. Dişlerin günlük bakımını aksatmadan ve doğru yapmak, onları yaşam boyu kullanabilmemizin basit ve en kolay yöntemi.

Diş fırçalamakla hedeflenen, diş ve kök yüzeyleri üzerine yapışan bakteri plağını mekanik olarak ortamdan uzaklaştırmak, böylece ağız içinde hijyeni sağlamak. Bu işlemde başrol diş fırçasında. Piyasada onlarca diş fırçası markası ve her birinin yine onlarca çeşidi var. Ama ideal olan orta sertlikte, kıl uçları mikroskopik olarak yuvarlatılmış, dolasıyla mineyi çizmeyen diş fırçaları. Yeri gelmişken uyarayım, fırçayı ıslatarak diş fırçalamaya başlamak yaygın yapılan bir yanlış. Doğrusu fırçayı ıslatmadan fırçalamak. Çünkü ıslanan fırça çok yumuşuyor ve fonksiyonu azalıyor. Direncini kaybettiği için mekanik temizlik yapma yeteneğini kaybediyor.

3 fırçanız olsun…

Fırçaların kullanım sonrası kuruması için yeterli zamanı vermek adına her öğün için ayrı bir diş fırçası kullanılmasını yani kişinin aynı anda 3 diş fırçasına sahip olmasını öneriyorum. Nemli kalan diş fırçalarında bakteri kolonileri gelişiyor. Buna fırsat tanımamak lazım.Çok çay, kahve ve sigara içenlerin dişleri sararır, lekelenir. Birçok tiryaki bu durumla başedebilmek için sert fırçaları tercih eder. Halbuki lekeler üzerinde sert fırçalardan çok, daha iri partiküller içeren diş macunlarını seçmek etkili sonuç verir.