Bazen biyolojik bir hastalık bazen de hayatın içindeki olumsuzluklar, bazen de genetik yatkınlık tetikleyebilir depresyonu. Ama her şekilde tedavi edilmesi gerekir. Tabii öyle kulaktan dolma ‘mutluluk hapı’ gibi söylentilere aldanıp kendi kendinize ilaç içerek değil, doktor kontrolünde…

.bebeksayfasi.com’da anlatıyor…

Depresyon nedir?

Depresyon, kelime anlamı olarak “çökkün duygu hali” demektir. Zevk alamama, isteksizlik depresyonun temel belirtileridir.

Aynı zamanda depresyon, bir duygu halinin görüntüsünden başka, düşünce yapısını ilgilendiren, bedensel ve biyolojik tabloları değiştiren, davranışlar üzerinde etkisi olan da bir rahatsızlıktır.

Depresyona eşlik eden diğer duygu şekli, bunaltıdır. Depresyonun hayatın içindeki diğer moral çökkünlüklerinden ayrılması çok önemlidir. Çünkü, insanın bir süre hayattan keyif alamaması, sıkıntılı olması yaşamın bir özelliğidir. Bir rahatsızlık olarak görülmemelidir.

Depresyonun diğer çökkünlüklerden ayrılması için birkaç kritik özelliği vardır. Onlardan biri süresidir. Depresif duygu halinin en az iki hafta ve daha fazla sürmesi gerekir.Ayrıca, işlevsel anlamda, mesleki ve sosyal olarak kişinin zarar görmüş olması gerekir.

Depresyon hangi yöntemlerle tedavi edilebilir?

Genel olarak iki tür tedavisi vardır:

Psikoterapi:Bireysel ya da grup düzeyinde konuşmayla ve tedavi ilişkisi oluşturmayla yapılan tedavidir.

Biyolojik tedavi:İlaç tedavisidir. Ayrıca elektroşok tedavisi de çok zorlu ve acil durumlarda kullanılır.

Depresyon, tedavi edilmediği takdirde sosyal, mesleki ve işlevsel kayıplara yol açtığı için birey adına daha sonra geri dönüşü çok daha zor tablolara sebep olabilir.