“Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek, aptallıktır.” demiş Albert Einstein. Siz de istediğiniz hayata ulaşmak için farklı şeyler yapmalı, kendinizi değiştirmelisiniz. Değişmek için değişimin 5 kuralını gerçekleştirmelisiniz; istemek, inanmak, ihtiyaç, irade ve itimat. Bu “5İ” değişimin olmazsa olmazlarıdır.

İstemek ve inanmak başarının yarısıdır. Değişim için istemek şart. Ama bahsettiğimiz öylesine bir istek değil. Sokrates’in istemek ile ilgili hikayesi buna güzel bir örnektir. “Bir gün Sokrates’e bir genç nasıl bilge olabileceğini sormuş. Sokrates de gel benimle demiş ve genci bir ırmağa götürmüş. Gencin kafasını suya sokmuş, çırpınana kadar da kafasını sudan çıkartmasına izin vermemiş. Bıraktığında genç kendine gelince, suyun altındayken en çok neyi istediğini ona sormuş. Genç nefes alabilmek, diye cevap vermiş. Sokrates de işte bilge olmayı, aynı suyun altındayken nefes almayı istediğin kadar istersen ona ulaşabilirsin, demiş.” Değişim için aynı bu hikayedeki gibi gerçekten ama gerçekten çok istemelisiniz.

Gerçekten istemek için, istediğiniz şeye çok fazla ihtiyacınız olmalı, hikayedeki gencin nefes almaya ihtiyacı olduğu gibi. Yoksa değişimi o kadar kolay gerçekleştiremezsiniz. Ben de görüşmelerimde danışanlarımın mutlaka istedikleri konudaki memnuniyetsizliklerini ve ihtiyaçlarını sorgulamalarını sağlarım. Örneğin bir danışanım zayıflamak istediği için sağlıklı yaşam koçluğu almak istediğini söylemişti. Ancak yaşamının bütününe baktığımızda zayıflama isteği aslında o kadar da fazla değildi. Hayatının dengesini bozan kiloları değil, kariyer alanında kendini yetersiz hissetmesiydi. Görüşmelerimiz sırasında danışanım gerçek istek ve ihtiyaçlarını farketti. Böylece yaşam kalitesini arttırmak için kariyer alanında çalışmaya karar verdi. O zaman, ben danışanım zayıflamayı istiyor diye, ona sağlıklı yaşam koçluğu yapmış olsaydım, gerçek isteği ve ihtiyacı o yönde olmadığı için, danışanım değişimi gerçekleştiremez ve başarısız olurdu.