ağlayan bebeği sakinleştirme yöntemleri

bebeklerde çok ağlama ağlayan bebeği susturma yöntemleri bebeklerde ağlama krizine müdahele ağlayan bebekte kontrol edilmesi gerekenler


Bebekler bağırarak, kendini parçalarcasına ağlamaya başladığında her anne ne yapacağını şaşırır. Bebeği nasıl sakinleştireceğini bilemez eli ayağına dolanır. Öncelikle yapılması gereken bebeğin neden ağladığını hareketlerinden duruşundan ve günlük düzeninden anlamaya çalışmaktır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Erhan Ateş, bebeklerde en sık görülen ağlama nedenlerini ve ağlama karşısında neler yapılabileceğini bebeksayfasi.com annelerimizle paylaşıyor.

Temel Bilgi: Bebekler Neden Ağlar..?
Bebek genellikle acıktığında, altını kirlettiğinde, kendini kötü hissettiğinde, diş çıkartma döneminde, uykuya dalmakta zorlandığında, yorgun olduğunda, üşüdüğünde ya da çok sıcak olduğunda, bağırsak gazı ya da kolik sancısı çektiğinde, bir yeri ağrıdığında, bağırsak gazını çıkaramadığında, kucak ve cilt teması istediğinde ağlar. İlk zamanlarda bebeğin neden ağladığını anlamak çok zor olabilir, ilk olarak sırasıyla ağlayan bebeğin öncelikle aç olup olmadığını, altını kirletip kirletmediğini, bağırsak gazını çıkarıp çıkaramadığını anlamaya çalışmak faydalı olacaktır.

Ağlayan Bebek Ne Yaparsak Sakinleşir?
Bebekler zaman zaman ağlama krizlerine de girerler. Bebeğin saatlerce ağlaması hem bebeği hem de ebeveyni fazlaca hırpalayacağından, böylesi bir kriz anında alınması gereken önlemleri bilmek önemlidir. Bir yaşından küçük bir bebek, ağlama krizine girdiğinde, anneye düşen en büyük sorumluluk, mümkün olduğu kadar serinkanlı olmaktır. Ebeveyn paniklediğinde oluşan stresli ortam, bebeğin daha da ağlamasına neden olur. Anneler ne kadar sakin olmayı başarırsa, bebeğe o kadar yardımcı olurlar.