çocuklarda tuvalet eğitimi

çocuklarda tuvaler eğitimi bebeklerde tuvalet eğitimi bebeklerde alt ıslatma çocuklarda altına kaçırma yatak ıslatma


Çocuğa bedensel işlevleri konusunda saplantılı, baskılı bir ilgi benimsetmeden de onu temiz tutma olasılığı vardır. Kedi yavrusunun ya da buzağının dışkıları hakkında bir kompleksleri yoktur. Çocuktaki kompleks de kendisine öğretilenlerden gelmektedir. Anne, yaramaz, pis, ya da tuh tuh derse işin içine doğru yanlış unsuru karışır. Sorun haline gelir. Oysa sadece fiziksel bir olay olarak kalmalıdır.

Dışkıyla ilgilenen çocuğa pis olduğunu söyleyerek sorunu çözmeye çalışmak yanlış bir yoldur. Doğru yol çocuğa çamur vererek ilgisini sonuna kadar yaşamasını sağlamaktır. Bu yolla çocuk ilgisini dışkıdan çamura yönelterek bu ilgisini baskısız bir biçimde yaşayacaktır. Çocuk ilgisini yaşayacak ve böylece öldürecektir.

Bir çocuk için dışkı incelenecek en önemli şeydir. Onun bu ilgisini herhangi bir baskıyla geçirmeye çalışmak tehlikeli ve çok akıllıca olmaz. Öte yandan çocuk ürettiğinden gururlanmadıkça, devamını getirmek istemeyecektir. Eğer çocuk kazayla altını kirletirse bu durum bir rastlantıymış, normal bir şeymiş gibi karşılanmalıdır. Büyüklerin insan pisliğinden iğrenmelerinin önüne geçilemez ama bu duygu çocukların nefret içinde gelişmelerinde, olumsuzluklarında büyük rol oynar. Çünkü yaradılışımızda dışkıyı atmayı sağlayan, cinsel işlevleri yerine getiren organlar birliktedirler. Çocuk böylece her ikisini de pis olarak kabul eder. Bu yüzden anne ve babanın dışkıya duydukları nefret ve iğrenmeyi çocuk cinselliği de gösterecektir.