Çocuklarınızın parayla ilgili sorularınna bazen ne cevap vereceğinizi bilemiyor musunuz. O halde bunları bir deneyin!

“Ne kadar para kazanıyorsun?”

Klasik bu sorunun cevabı genellikle “yeterince” olur. Ancak onun bunu neden sorduğunu da öğrenmek isterseniz, “İhtiyacımız olan şeyleri alabileceğimiz kadar kazanıyoruz. Neden sormuştun?”

“Niçin bunu alamıyorum?”

Oyuncakçıda ya da giysi mağazasında çocuğunuz bazı şeyleri neden alamadığınızla ilgili bir sürü soru sorar. Sadece para harcamak istemediğinizi söylemiyorsunuz. Bu parayla ilgili bilgilendirme için değerli bir zaman. Şöyle başlayın; “Bu alışveriş için sadece 50 liramız var.” İhtiyaçlarınızı güzelce anlatın ve kalan miktarla her şeyi alamayacağınızı anlatın.

“Neden sadece kredi karını kullanmıyorsun?”

Nakit paranız yoksa cüzdanınız boştur. Çocuğunuz paranız olmadığını anlayabilir ama kredi kartınızda limit olduğunu da öğretmelisiniz. Örneğin 600 dolarlık iPad almak için kredi kartı limitiniz yetmiyorsa, bunu ona açıklayın. Her harcamanın banya daha fazla borçlanma ve ödeme anlamına geldiğini öğrensin. Örnek olurken siz de kredi kartı borcunuzu geciktirmeyin.

“Neden eski aletleri ve eşyaları kullanmak zorundayız?”

Eski cep telefonları kullanılıyor, BlueRay yok, bu yıl yeni bisiklet yok.. Çocuklar kendilerini ve eşyalarını arkadaşlarıyla kıyaslar. hatta aileler bile bazen ona yeni bir şey alamadığı için kendilerini suçlu hisseder. “Yeni bir şey alamayız çünkü.. (Bu kısımda ‘istekler’ ve ‘gereklilikler’ üzerine konuşamnın sırasıdır)”. Bazı şeyler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın ancak ona her zaman aynı şeyi almayın.