davranış bozukluğuÇocuklar beli bir yaşa geldiği zaman hayır deme konusunda daha cesaretli olurlar. Hatta bu hayır deme davranışı bir tür inatçılık gösterisine bile dönüşebilir. Hemen hemen her anne çocuğunda bu tür inatçı davranışları görmüştür. Siz ne yarasanız yapın çocuk istediği şeyi yapacaktır, istediği şeyi giyecektir, istediği şeyi yiyecektir.

Özellikle 3 yaş civarlarındaki çocuklarda bu inatçı davranışlar daha sık görünür. Size ona yemek verdiğiniz zaman kesinlikle o yemeği yemek istemez, başka şey yemek ister. Arabadayken çocuk koltuğunda oturtmak isterseniz size itiraz eder ve koltukta kesinlikle oturmak istemez.

Bu durum çoğu zaman özellikle anneleri çileden çıkarabilecek bir tutumdur. Söz dinlemeyen ve oldukça inatçı, sürekli hayır diyen bir çocuk. Bu durumda bir annenin çocuğa kızması, bağırması ve ona güzel bir ders vermesini bekleriz. Ama yanılırız. Çünkü acaba biliyor muyuz çocuk neden böyle davranıyor? Neden bu tür hayır oyunları oynuyor? Neden bu kadar inatçı oldu? Neden her şeye itiraz ediyor?

İşte bu sorulara cevaplar verirsek çocuğun bu davranışlarının nedenini daha iyi anlarız ve ona empatiyle yaklaşarak daha olumlu bir tutum sergileriz.

Bu dönemlerdeki çocukların genel özelliklerine baktığımız zaman artık bu çocukların kendilerine ait bir kişilik geliştirdiklerini, kendilerine ait zevkleri olduğunu, hoşlanıp hoşlanmadığı şeylerin olduğunu görürüz. Bu belirtilenler çocukların bu dönemlerdeki genel özelliğidir. Hayır derler, itiraz ederler, bunun için inat ederler ve kendi isteklerinin olmasını isterler. Olayı bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman çocuğun haklı olduğunu düşünmemiz gerekir. Yani çocuğun bu dönemdeki genel özelliğini kabul etmemiz gerekir.