Siğiller virüslerin oluşturduğu deride meydana gelen sert kabartılardır. Herkeste siğil görülebileceği gibi özellikle çocuklarda görülür. Çocukların büyük çoğunluğunda görülebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda ise daha az görülür.

Siğiller çocuğa acı vermezler ve zaman içinde kendiliğinden geçerler. Fakat topukta oluşan siğiller ise oluşan baskıdan dolayı ağrıya sebep olabilir. Bu durumda tedavisi gerekir.

Siğiller elde, ayakta, cinse organda ve yüz, boyun, kol, bacak çevresinde oluşabilirler. Elde oluşan siğiller sert, kahverengi, kabartı şeklindedir. Ayakta oluşan siğiller, çoğunlukla ayak tabanında oluşur. Sert ve ağrılı kabartı şeklindedir. Yüz, boyun, kol ve bacaklarda oluşan siğiller de hafif kahverengi, küçük kabartı şeklindedir. Cinsel organda oluşan siğiller ise daha dikkate alınması gereken siğillerdir. Cinsel organda oluşan siğillerin yetişkinlik döneminde rahim boynu kanserine yol açma riski de bulunmaktadır. Diğerleri ise genelde zararsızdır ( Ayakaltında oluşanlar ağrı yapabilmektedir ).

Siğiller nasıl bulaşır?

Siğil oluşmuş diğer çocuklarla temas yoluyla, cinsel yolla ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir. Siğil oluşmuş bir çocuğun havlu gibi kişisel eşyalarını kullanma yoluyla da bulaşabilir.

Çocukta siğil varsa hangi durumda hekime danışmalıdır?

1. Çocuktaki siğiller artmaya başladıysa
2. Çocuğun cinsel organında siğil varsa ( Bu cinsel istismar belirtisi olabilir )
3. Ayakaltında siğil varsa ( ağrıya yol açabilir )
4. Siğiller çocuğu oldukça rahatsız edici görünüyor ve ağrı yapıyorsa