bebek pişik nedenleriBebeklerde bez bağlanan bölge sürekli neme ve tahriş edici ajanlara maruz kalır. Bu nedenle zaman zaman ciltte pişik denilen durum ortaya çıkar. Özellikle ishali olan çocuklar bu tür pişiğe daha yatkındır. Sınırları net olmayan  soluk bir kızarıklık genital bölgeyi tutar . deri gergindir . Bez değiştirilmesi sırasında fark edilen durum bir sonraki bezde görülmeyebilir ya da birkaç gün şiddetlenmeden devam edebilir.

Daha nadiren alerjik durumlar pişiğe neden olabilir.

Uzun süren pişiklerde genellikle enfeksiyonlar da eklenir. Ciltteki kızarıklık daha parlak kırmızı, sınırlar belirgin çevresinde yayılmaya eğilimli alanlar vardır. Cilt kıvrımlarında daha sıktır. Yüzey gergin ve parlaktır, bazen soyulabilir. Şiddetlidir ve ısrarla devam eder. Maya ve bakterilerin üremesi etkilidir.

Bazı cilt hastalıkları da nadiren genital bölgeyi tutabilir.

Bez  pişiği ( Ammonia Dermatitis)

Beblerin üçte  birinde her hangi bir zamanda pişiğe rastaanır.Tıbbi adıyla “Ammonia Dermatitis” ya  a  “Diaper  dermatitis” en sık rastlanan şeklidir. Kalkmış ve kızarmış bir görünümde çocuk bezi olan bölgede bulunan pişik bebeğinizin dışkısındaki bakteriler ve  idrarındaki doğal amonyaktan kaynaklanır.

Bebek bezi pişikleri bebeğin poposundaki hafif kızarıklıklardan,  parlak kırmızı renkte leke ve yaralar içeren sert deri oluşumlarına kadar varabilir.Birçok  bebek büyüyene  kadar  ağır ya da hafif bebek bezi pişiği ile en  az  1  kez  mutlaka  karşılaşır. Yeni doğmuş bebeklerde pişiklerin görülme olasılığı azdır çünkü altları sık sık değiştirilir. Bebek  büyüdükçe  farkına  varmadan  dikkat  azalınca,  daha  seyrek  bez  değiştirilebilir, bu yüzden de  9-12 aylık olanlar daha büyük risk altındadırlar.