Çikolatalı süt veya sıcak çikolata
Çikolatada bağışıklık sistemini güçlü tutan iki önemli mineral olan selenyum ve çinko bol miktarda bulunur. Selenyum, bağışıklığı güçlendirir ama doğal yollardan alınması gerekir. Çocuğunuza içirdiğiniz süt de doğal ve tam yağlı olmalıdır. Çünkü sütün yağında bulunan E vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Tam tahıllı mısır gevreği
Yine tam yağlı sütle içilmesi gereken bu atıştırmalık, tam tahılların kabuğunda bolca bulunduğu için bir selenyum ve çinko deposudur.

Ayçekirdeği ve kabak çekirdeği
Bırakın çocuğunuz cips yerine ayçekirdeği ve kabak çekirdeği yesin. Bu yağlı tohumların içindeki E ve D vitaminleri bu kadar yüksek dozda çok az besinde bulunuyor ve bağışıklık sistemi için çok büyük önem taşıyor.

Tahin helvası
Şekerli diye çocuğunuzdan uzak tutmayın, içerdiği susam yağı ve çöven bağışıklığı güçlendirir, mikropları öldürür. Çövenin virüs öldürücü etkisi vardır, susam yağı ise E vitamini deposudur.

Şekerli Maraş sucuğu
Çocuğunuzu bu tatlı yiyeceğe alıştırabilirseniz yaşadınız. Çünkü dışı üzüm pekmezinden, içi cevizden yapılan bu faydalı şekerleme tam bir demir ve Omega 3 deposu.

Dut kurusu
Çocukların çoğu ağaçtan dut koparıp yemeye bayılır, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bu meyveyi kuru olarak verdiğinizde, onu ağaçtan topladığı anları anımsayıp reddetmeyecektir.

Yabani çilek kurusu
Çileği sevmeyen çocuk yok gibidir, tam bir antioksidan ve C vitamini bombası olan bu meyvenin kurusu da yaşı kadar faydalıdır. Aktarlarda bulabilirsiniz.