1. Çocuğumun sağlıklı beslenmesini nasıl sağlayabilirim?

Sağlıklı beslenme, aynı zamanda çocuğunuzun büyüme ve gelişimi için gerekli tüm besinleri almasını sağlayan dengeli beslenme anlamına gelmektedir. Bu beslenmede her gün alınması gereken belli başlı besin grupları ise şunlardır: Meyve ve sebze; ekmek ve kahvaltı gevreği; et, balık, yumurta; süt, peynir, yoğurt.

2. Çocuğumun beslenmesi onun dental sağlığına nasıl etki edebilir?

Çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı gelişimi için dengeli beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca dişlerini çevreleyen dişeti ve diğer destek dokularının da sağlıklı olabilmesi için dengeli beslenme büyük önem taşır. Bununla birlikte şeker ve nişasta gibi karbonhidrattan zengin beslenme alışkanlığına sahip olan çocuklar diş çürüğü oluşumu açısından yüksek risk grubundadırlar.

3. Çocuğumun beslenme alışkanlığını diş sağlığına güvenli hale nasıl getirebilirim?

Öncelikle çocuğunuzun dengeli beslendiğinden emin olun. Daha sonra ise onun şeker ya da karbonhidrat içeren gıdaları hangi sıklıkla ve ne zaman tükettiğini tespit edin. Ekmek, kraker, makarna, patates cipsi ve simit gibi besinlerin içerisinde nişasta bulunur. Şekerli besinlere gelince, bunları sadece çikolata ve şekerleme ile sınırlandırmamamız gerekir. Her gün tükettiğimiz bir çok besin içerisinde şeker bulunur. Örneğin meyve, sebze, ekmek ve çoğu süt ürünü şeker ihtiva eder. Şeker ayrıca bir çok işlenmiş gıdada da bulunur. Hatta bunların bazıları tatlı bile değildir. Örneğin mayonez, salata sosları, turşu gibi. İçerisinde şeker bulunan diğer besinlere örnek olarak ketçap, fıstık ezmesi, kakaolu fındık kreması, reçel verilebilir.